Güncel

“ATİK üyeleri serbest bırakılsın”

H. Merkezi:15 Nisan Çarşamba günü ATİK üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonun ardından ATİK’e yapılan destek açıklamaları devam ediyor.

Yazar-siyasetçi Teslim Töre, şair Ahmet Tan, yazar Hasan Bildirici, yazar Necmettin Yalçınkaya, yazar-gazeteci Mehmet Söğüt, yazar- gazeteci Aydın Dere, yazar-gazeteci İsmail Güner, şair-yazar Akman Gedik, şair-yazar Elif Yıldırım, gazeteci ve TV programcısı Abidin Çetin ve şair-yazar Ercan Cengiz konuya dair açıklamalarında

İsviçre, Almanya, Fransa ve Yunanistan’da eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonun düşünce özgürlüğüne yönelik olduğuna inanmaktayız. Ve antidemokratik bir tutum olduğu kanaatindeyiz” açıklamasında bulunarak Avrupa yasalarında yer alan, “hiç kimse düşüncelerinden dolayı baskı altına alınamaz ve her düşüncenin örgütlenme hakkı vardır” maddesini dile getirdiler.

Açıklamanın devamı şu şekilde: “Tutuklama gerekçelerini gerçekçi de bulmuyoruz. Her ne kadar farklı gerekçelerle gözaltına alınsalar da, asıl gerekçelerinin çıkar eksenli olduğunu düşünüyoruz. Ve ekonomik çıkarlardan dolayı, Türkiye’ye yapılmış bir jest olduğu fikrindeyiz. Demokratik ve yasal olan ATİK’in Ermeni Katliamı meselesindeki istikrarlı duruşu da Türkiye’yi ve Almanya’yı rahatsız etmiştir. Ki Ermeniler yirminci yüzyılın en büyük katliamını ve trajedisini yaşamışlardır. Vicdanlarımızı kanatan bu insanlık suçunu ATİK ile birlikte biz de nefretle kınıyoruz. Ve Türk devletinin yargılanması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı’nın kabulünü kendimize bir görev olarak görüyoruz. Eğer bu bir suç ise, biz Kürdistanlı ve Türkiyeli sanatçı, yazar ve aydınların da tutuklanmasını istiyoruz. Tutuklamanın Avrupa demokrasisinin bir ayıbı olarak görüyoruz. Dünya medeniyetine öncülük eden Avrupa’nın böylesi bir tutum içerisine girmesinin şaşkınlığını yaşamaktayız. Biz aşağıda imzaları olan sanatçı, yazar, şair ve gazeteciler olarak, ATİK operasyonunda tutuklanan kişilerin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu