Dünya

ATİK 25. Olağan Kongresi toplandı

Avrupa’nın köklü demokratik göçmen kurumlarından olan ATİK’in(Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) 25. Olağan Kongresi Frankurt’ta toplandı

Frankurt: Avrupa’nın köklü demokratik göçmen kurumlarından olan ATİK’in 25. Olağan Kongresi dün saat 12’de Frankfurt Haus der Jugend’de başladı.

Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen federasyon ve komitelerin delegelerinin yer aldığı kongre ATİK Konseyi delege tespiti ve gündemlerin onaylanması ile başladı. Divan seçiminin ardından yapılan açılış konuşması ile ATİK Eş Başkanı tarafından sokakların direniş ruhu ile kongre selamlanırken başta 104 yıl önce, 24 Nisan 1915’te Ermeni soykırımında katledilenler ve 11 Nisan 2001’de ölüm orucu direnişinde ölümsüzleşen Nergis Gülmez şahsında, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde, tohum olup toprağa düşenler anıldı. Avrupa coğrafyasında 33 yıldır Türkiyeli göçmenleri bağrında toplamaya çalışan ve tüm direnişlerin bir parçası olan ATİK’i omuzlayan tüm değerli işçi ve emekçiler selamlandı.

İlk gün itibariyle kongrenin yürütülmesinde moderasyon için divan başkanı ve başkan yardımcısı ve sekreter seçildi. Geçmiş dönemin eş başkanlarının selamlama konuşmalarından sonra gündem ve gündem önerilerine geçildi.

Gündemin onaylanması sonrası, siyasi perspektif üzerine görüşme ve tartışmalara geçildi. Bugün itibariyle kongre 2’inci gününde devam ediyor. (Haber Merkezi)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu