DünyaEkolojiGüncel

ATİF: Sel felaketinin sorumlusu, sermaye ve onların devletidir!

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) Avrupa'da yaşanan sel felaketine ilişkin açıklama yaptı

İsviçre, Belçika, Hollanda ve İtalya‘da sel baskını ve toprak kaymaları yüzünden birçok insan hayatını kaybetti. Almanya’nın NRW eyaletinde ise şimdiye kadar 150 kişinin öldüğü bildirildi. 300 kişiden ise hala haber alınamıyor. Bu sel baskınları Almanya‘nın İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşından sonra uğradığı en büyük felaket olarak değerlendiriliyor.

NRW’den CDU’nun yeni başkanı seçilen Laschet, gazetecilerin sorularına “Evet NRW’de bunlara neden olan kömür santrallerini kapatıyoruz. Endüstriyi çevreye uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz ama uluslararası rekabet gücümüzü de düşünmek zorundayız” yanıt verdi. Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu da (ATİF) yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

“Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7‘si Almanya’da bulunuyor”

Yaşananların bir kez daha Covid-19 pandemisi gibi emperyalist-kapitalistlerin salgın ve felaketle baş etmede bir kez sınıfta kaldığını gösterdiğini ifade eden ATİF, şunları ifade etti:

“Gözünü kâr hırsı bürümüş kapitalistler, yarattıkları iklim değişikliği nedeniyle hem insanları hem doğayı hem de hayvanları katlediyorlar. Tonlarca para harcayarak toplandıkları Paris İklim Konferansı ve sözde 2020 sonrası süreçte, iklim değişikliği tehlikesine karşı küresel sosyo/ekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedefleyen anlaşma, görüntüyü kurtarmanın ötesine geçmiyor. Ve sonuçlarının bedelini bizler canımızla ödüyoruz. Avrupa’da çevreyi en çok kirleten 10 işletmeden 7‘si Almanya’da bulunuyor. Aynı NRW’de çevreci Alman gençleri kendilerini ağaçlara bağlayarak yıllarca elektrik devi RWE’nin 12 bin yıllık Hambach ormanını kâr için yok etmesine direnmişler, birçok kez polisin saldırısına maruz kalmışlardı. Ayrıca Almanya, Paris İklim Konferansı‘nda karbon salınım oranlarını 2020 yılına kadar %40’a düşüreceğini vaat etmişti. Sonuç ortada. Aşırı sıcaklar birçok ülkede orman yangınına neden olurken Avrupa sular altında.

“Yerli ve göçmen halkı hep birlikte sokağa, eyleme çağırıyoruz”

Sermaye sahiplerinin doğa için mücadele edenlerin seslerini duymadığını da ifade eden ATİF, sermaye temsilcilerinin kar hırsıyla yaşam alanlarını yok etmeye devam ettiklerini vurguladı. “Bizler lüks bir yaşam değil, doğayla ve dünyadaki diğer canlılarla barış ve uyum içinde yaşayacağımız bir dünya istiyoruz!” diyen ATİF açıklamanın sonunda şunları söyledi:

“NRW İçişleri Bakanı Reul yaşanan felakete dair yaptığı bir açıklamada ‘‘Durum ciddi, ancak şimdi aşırı solculuğu unutmamalıyız“ dedi. Bu açıklamanın altında alman devletinin faşizan içerikli anti-komünist tutumunu yatmaktadır.  Bizler küresel ısınma, sera gazı salınımı ve kimyasal-fosil yakıtlarla doğanın katledilmesine karşı çıkıyor, ATİF olarak NRW’de ki felakete neden olan sermayenin temsilcisi politikacıları kınıyor, yerli ve göçmen halkı hep birlikte sokağa, eyleme çağırıyoruz. Ayrıca sel baskınlarında yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu