Kadın

A.T. konuştu: Frida’daki şiddet ve tehdidin hesabını soracağım

H. Merkezi: Frida Taksim Cafe’de Erol K. tarafından şiddete maruz bırakılan ve tehdit edilen A.T., Şûjin’e konuştu. Yaşadıklarının kadını hiçleştirdiğini ve erkek şiddetini meşrulaştırdığını ve bu yüzden kadınlar adına hukuk mücadelesi vereceğini belirten A.T., “Ben burada hem yaşadığım şiddeti ifşa etmek hem de bir kadın şiddet görürken erkek dayanışmasının getirdiği çirkinliği ifşa etmek istiyorum” dedi.

Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Frida Taksim adlı cafede A.T. isimli kadın, yaklaşık bir hafta önce cafenin ortaklarından olan arkadaşı Erol K. tarafından şiddette maruz bırakıldı. Aradan geçen üç günün ardından gördüğü şiddetin bedeninde bıraktığı izleri Instagram hesabından paylaşan A.T.’nin yaşadıkları sosyal medyada yankı buldu. Frida Taksim Cafe’nin sahiplerinden olan müzisyen Awaz Baran isimli erkeğin de şiddet yaşandığı sırada müziğin sesinin açarak örtbas etmeye çalışması, sonrasında da A.T.’yi tehdit etmesi kadınların tepkisini çekti. Üstelik şiddetin teşhir edildiği günden bu yana Awaz Baran ve yanındaki erkekler ‘erkek dayanışması’ göstererek suç kadındaymış gibi paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor.

Gazete Şûjin’e konuşan A.T. ise yaşananları anlattı. O günden sonra korku ve endişe duyduğunu söyleyen A.T., ancak kadınların dayanışmasından gördüğü destekle şiddet gören bütün kadınlar adına hukuki mücadele yürüteceğini vurguladı.

 

Erol’un şiddeti sistematik

Arkadaşlıkları başladığı günden itibaren Erol K. tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz bırakıldığının altını çizen A.T., ilk olarak olay anına dair bilgiler verdi. Olay günü Erol K. ile aralarında geçen tartışmadan ötürü sinirlendiğini ve ağlayarak dışarı çıktığını, ardından da cafenin bulduğu binanın karşına geçerek bir süre kaldırımda oturduğunu söyleyen A.T., “Kafeye yakın bir yerde kaldırımda oturdum. Yanıma 40-45 yaşlarında evli bir çift geldi. Evli çift ve beraberindeki iki arkadaşları bana yardımcı olmak istedi. Daha sonra beni arkadaşım ile barıştırmak için yeniden cafeye götürdüler. Ama E.K. onları da kovdu, bir ara onlara da el kaldırmaya çalıştı. Beni cafeden kovmaya çalıştı” dedi.

 

“Erol kafamı duvara vurdu, Awaz çığlıklarımı müzik sesiyle kıstı”

Daha sonra Erol’un kolundan tutarak kendisini ittiğini aktaran A.T., yaşadıklarını şu sözlerle anlatmaya devam etti: “Ben de Erol’u itince bu sefer boğazımı sıkmaya başladı. Darp raporunda da izler yazılmıştı. Bana saldırmaya devam ettiği zaman Awaz Baran ve bir diğer arkadaş gelip bizi ayırdılar. Beni bir yere oturttular. Benim yaşadığım onca şeye rağmen o ana kadar müziğin sesini kısmadılar. Bu yaşadıklarımın hepsi görüntü kayıtlarında da var. Erol bana gelip baş parmağıyla ‘Senin yüzünden insanlar bana kötü bakıyor’ dedi. Erol’a kanayan boğazımı gösterdim. Bu sefer de eliyle ağzımı kapatarak kafamı defalarca arkada bulunan duvara vurdu. O sırada bağırdım cafedekilere yardım etmeleri için. Bu sırada da Awaz Baran müziğin sesini açarak yardım çığlıklarımın sesini kısmaya çalıştı.

 

Polisin kadın sorununa yaklaşımı: Aranızda halledin!

Bütün kişisel eşyalarını cafede bırakarak dışarıya kaçtığını söyleyen A.T., arkasından gelen Erol’un kendisine yaklaşmasıyla gördüğünü en yakın polis noktasına gittiğini ve şikayette bulunarak yardım talep ettiğini belirtti. Ancak polisin şiddeti geçiştiren yaklaşım gösterdiğini söyleyen A.T. “Polise Erol’un beni darp ettiğini söyledim. Ardından Erol’u tutmasını ve ben gidene kadar bırakmamasını istedim. Polis Erol’u tuttu ancak darp edildiğimi söylememe rağmen bir şey yapmadı. Sadece bana ‘Gençler kendi aranızda hal edin’ dedi. Polis Erol’u bir süre tuttu ve bende oradan kaçıp eve geldim” diye konuştu.

 

Şiddetin değil, kırılan eşyaların hesabı sorulmuş!

Yaşadığı olayın etkisinden kurtulamadığını anlatan A.T., sosyal medyada başlatılan tehdit furyasının sürdüğünü ve sözü edilen Awaz Baran isimli şahsın kendisini ve ablalarını tehdit ettiğini söyledi. Avukatı eşliğinde kendilerine gönderilen tehdit mesajlarını kayıt altına aldırtan A.T. özellikle “Babana şikayet edeceğim seni” ve “Rakka’da kadınlar savaşırken bu kadınlar da bunlarla uğraşıyor” gibi söylemlerin kendisini yaşadığı şiddetten daha fazla yaraladığını söyledi. Olayın ardından A.T. ablasına ulaşan cafe sahiplerinin tartışmadan ötürü cafede kırılan bardağı ve çerçeveleri gündeme getirerek erkek şiddetini meşrulaştırmaya çalıştıklarını anlattı.

 

Özel hayatı ihlal eden tehditler

Maruz bırakıldığı şiddet ve tehditlerden ötürü günlerdir binlerce kadının kendisine sosyal medya üzerinden ulaştığını ve destek içeren mesajlar ilettiklerini kaydeden A.T., Frida Taksim Cafe sahiplerinin ise kendisini küçük düşüren paylaşımlarda bulunduklarını ve özel hayatını ifşa edecekleri yönünde tehditler savurduklarını ifade etti. A.T., “Bana gönderdikleri mesajlarda beni tanıdıkları yıllara ait bilgileri insanlara paylaşacaklarını açıkladılar. Bunlardan en önemlisi de ‘sarhoştu’ demeleri. Çünkü bu benin özel hayatım. Özel olarak nitelediğim bir alanı kullanarak beni rencide etmeye çalıştılar” diye sözlerine devam etti.

 

“Açıklamaları kadını hiçleştiriyor ve şiddeti meşrulaştırıyor”

A.T, “İlk aşamada gördüğüm şiddetten ötürü bir şeyleri ifşa etmeye çalıştım. Bu tarz davranışların olmaması için sosyal medyada, gördüğüm şiddeti paylaştım. Daha sonra kadınlardan bana gelen ‘İyi ki susmadın. Biz de aynı şeyleri yaşadık ama diyemedik’ gibi mesajlar geldi. Yaptıkları her açıklamada kadını hiçselleştiren ve şiddeti meşrulaştıran tavırları ortada” bilgisini verdi.

 

“Gördüğüm şiddetin ve tehditlerin hesabını soracağım”

Özgürlükçü Hukukçular Platformu avukatlarından Banu Güvener ve Diren Cevahir Şen’den hukuki destek alan A.T., “Ben burada hem yaşadığım şiddeti ifşa etmek hem de bir kadın şiddet görürken erkek dayanışmasının getirdiği ‘müziğin sesini yükseltmenin’ çirkinliğini ifşa etmek istiyorum. Çünkü Erol beni öldürebilirdi de. Kadınlar adına hesabının sorulması gerektiğini düşündüğüm için bir mücadele yürüteceğim” dedi.

 

Kadınlara dayanışma çağrısı

Hukuki mücadele vereceğine vurgu yapan A.T., erkek şiddetine maruz kalan kadınlara korkmamalarını söyleyerek kadın dayanışmasının kendisine güç vereceğini vurguladı.

A.T. Şûjin aracılığıyla, hukuk mücadelesi için kadınlara daya çağrısında bulundu. Avukatlar Banu ve Diren de A.T.’nin maruz kaldığı şiddeti mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi.

 

Kaynak: Gazete Şujin/Rojda Oğuz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu