GüncelManşet

Annelerden Nuriye ve Semih’in Direnişine Destek!

H.Merkezi: Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek amacıyla sürdürdükleri direnişe annelerden de destek geldi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakçanın anneleri Anneler Günü vesilesiyle Yüksel Caddesi’ndeki direniş alanına geldi.  Gülmen ve Özakça’nın anneleri Cemile Gülmen ve Sultan Özakça’ya Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’den (TAYAD) anneler de destek için eşlik etti. Kanun hükmünde kararnamelerle görevlerinden ihraç edilen Gülmen ve Özakça Ankadra’da Yüksel Caddesi’nde 187 gündür direniş eylemi yapıyor ve açlık grevinin 67. gününe girdiler.

Özakça’nın annesi Sultan Özakça direniş alanında kısa bir konuşma yaptı:

“Bir günde işten atıldılarsa bir günde işlerine geri döndürülebilirler. Önceden AKP iktidarına kızgındım ancak artık öfkeliyim. İnsanın değerini bilerek onların işlerine geri dönmesini istiyorum”.

Desteğe gelen TAYAD’lı anneler adına konuşan Zeynep Yayla ise, kendilerinin zulmün karşısında duran anneler olduğunu belirterek, “Evlatlarımız başımızın tacıdır. Onları öldürecekseniz ilk başta anneleri öldürün” dedi.

Semih Özakça ise kendileri için destek açlık grevi yapan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan’a teşekkür etti. Özakça, “Anneler emekçidir. Emekleriyle bizi büyüttü, hepsi bizim için kıymetlidir” dedi.

Cemile Gülmen: Evlatlarımız gözümüzün önünde eriyor

Ziyarette konuşan Nuriye Gülmen’in annesi Cemile Gülmen söz alarak şöyle konuştu: “Anneler günü falan hiç aklımızda yok. Tek derdimiz evladımızın sağlıklı olarak hayırlısı ile işine dönmesini bekliyoruz, onu istiyoruz. Ablası var, kardeşi var. Hepimiz için kaygı verici. Evlatlarımız gözümüzün önünde eriyor. İnşallah iyi sonuçlanır. Nuriye, Semih sağlığını kaybetmeden işlerine dönsün…” dedi.

Öte yandan Nuriye ve Semih’in Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı’nda sürdürdüğü açlık grevi eylemine destekler sürüyor.

Anneler gününde Gezi Direnişi’nde öldürülen Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz’ın anneleri Gülmen ve Özakça’ya destek için bir günlük açlık grevi yapıyor. Açlık grevi desteğini Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz twitter adresinden duyurdu.

“#NuriyeveSemihinAçlığınaSesVer’mek için Ahmet Atakan’ın annesi ile Antakya parkında açlık grevindeyiz!”   

Kaynak: Bianet

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu