Güncel

Anneler 367. haftada da Galatasaray’daydı

İstanbul: Cumartesi Anneleri bugün (7 Nisan) Galatasaray Lisesi önünde Talat Türkoğlu’nun akibiyetini sordu.

12 Eylül AFC döneminde gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır ve Nurettin Yedigöl’ün 12 Eylül davasına müdahil olan aileleri söz alarak; bu davada 2 kişinin yargılanmasının yeterli olmadığını; dönemin diğer generallerinin, komutanlarının yargılanması gerektiğini söylediler.

Ardından 1 Nisan 1996’da kayıp edilen Talat Türkoğlu’nun ailesi adına bir konuşma yapıldı. Konuşmanın ardından Türkoğlu’nun avukatı konuştu. Konuşmasında; Talat Türkoğlu’nun bir devrimci olduğunu ve gözaltındayken Meriç nehrine atıldığını öğrendiklerini belirtti.

367. haftanın basın metnini Cumartesi Anneleri adına Nur Süer okudu. Süer, 12 Eylül davasının yalnızca Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılanacağı bir davaya indirgendiğini söyledi.

Süer; “12 Eylül’ü yargılıyoruz diyen başbakana soruyoruz; Berfo Ananın oğlu Cemil’i 12 Eylül işkencehanesinde devletin kaybettiği tespitinde bulunuldu, işkencecilerinde isimleri açıklandı. Aradan 1 yıl geçti. Cemil’in hala mezarı yok, failleri hala yargı önüne çıkarılmadı! Böyle mi 12 Eylül’le hesap soruyorsunuz?” diyerek devletin 12 Eylül’le hesaplaşacaklarına inanmadıklarını söylediler.

Talat Türkoğlu’nun 12 Eylül’ün devamcısı olan bir zihniyet tarafından kaybedildiğini de vurguladı. Açıklamada; “Talat Türkoğlu JİTEM tarafından öldürülerek Meriç nehrine atıldığı  JİTEM itirafçısı Kasım Açık’ın el yazısı ile açıklanmıştır” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu