GüncelKadın

Ankara’dan kadınlar; “İstismarı Aklama İstanbul Sözleşmesini Uygula!”

Ankara Çankaya Belediyesi önünde saat 12.30 da mor kurdelelerle 1 er metre aralık bırakılarak gerçekleştirildi eylem Ankara Kadın Platformu yaptı.

“İstismarı aklama; İstanbul Sözleşmesini Uygula!” şiarıyla Ankara Kadın Platformu tarafından Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı.
Açıklamada, “Dört yıldır hükümet, çocuk istismarı faillerini “evlilik affı” adı altında salıvermek için yasa çıkarmaya çalışıyor. Her seferinde var gücümüzle karşı çıkarak durdurduğumuz yasa tasarısı, şimdi de bayramdan sonra meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor.
Bu yasa tasarısı ne diyor?
Yasa tasarısı; bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor” dedi.
“Bu yasa tasarısı kimi koruyor, kimi cezalandırıyor?”
Açıklamanın devamında, “Tasarı tecavüzcüleri koruyor, cinsel istismara uğratılmış çocukları cezalandırıyor. Bu tasarının meclisten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına getiriyor” denilerek, Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3’üncü sırada Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttığına dikkat çekilerek,
“Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.
Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile bu topraklarda yaşanan çocuk  istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz. Kısa zaman önce İstanbul’da bir devlet hastanesinde bir kadın hastane çalışanının ortaya çıkardığı hastaneye bir yılda 376 çocuğun hamile olarak getirildiği ve tutanak dahi tutulmadığı gerçeklerini ortaya koyan liste bunun en yakın kanıtıdır” denildi.
Açıklamada, “Her geçen gün televizyonda, sosyal medyada çocuk istismarını açık açık savunanlar artıyor. Evlenmek ya da çocuk yapmak çocukların değil, yetişkinlerin kendi rızalarıyla verebileceği kararlardır. Çocukların  çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz! Bu yasanın bir sefere mahsus olacağını söylüyorlar. Bugün de yarın da, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” denildi. Son olarak, Kadınlar açıklamalarında çağrı yaparak, iktidara uyarıda bulundu.
Talep ve uyarılar şu şekilde sıralandı;
“Biran önce;
* Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli,
* Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı,
* Aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı,
* Devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.
Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesini, kadın ve çocukların şiddetten korunmasını ve şiddetin soruşturulmasını amaçlayan İstanbul sözleşmesi şiddet uygulayan erkekleri ve AKP’yi rahatsız ediyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen hükümet ise tüm bu rahatsız erkekleri sessizliğiyle destekliyor.
Bu sessizlik kadına yönelik şiddeti savunan, cinsiyetçi, istismarcı, şiddet uygulayan erkeklerin – artık bizlere yer verilmesi yasaklanan – TV programlarında, gazete köşelerinde sesini yükseltmesiyle sonuçlanıyor. AKP’nin kirli zihniyetinin yansıması AKİT TV’de açık açık istismarı destekleyen açıklamalar ile nabız yoklanmaya çalışılıyor.
Güvende değiliz! Evden çıkmayın diyenler, çocukların ve kadınların ev içinde maruz bırakıldığı şiddete yönelik tek bir önlem bile almayanlar, sığınma evlerine kabulleri durduranlar, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele kanununun uygulanmasını sınırlandırmaya çalışanlar.
Cinsel istismar failleri affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi uygulanmazken, yasalar çocukları ve kadınları korumazken, maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Güvenle evimizde kalabilmek için, evlerde de sokakta da çocukların ve kadınların güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün buradayız!”
Kaynak: YDK
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu