GüncelManşet

Ankara’da devrim şehitleri mezarları başında anıldı

Ankara: Özgür Kemal Karabulut’un mezarı başında Özgür Kemal Karabulut ve Ocak ayı şehitleri anıldı.

Ocak ayı şehitleri anmaları kapsamında devrim şehitlerinin mezarları ziyaret edildi. İlk olarak Özgür Kemal Karabulut ve Proletarya Partisi taraftarı olan babası Necati Karabulut’un mezarı başında bir anma gerçekleştirildi. 

 

“Onlar, bizleri yaşatmak uğruna öldüler”

Partizan’ın yaptığı açıklama şöyle:“Yaşamları ile bizlere miras bırakan, mücadeleleri ile bizlere rehber olan Parti ve devrim şehitlerimizi anıyoruz. 45 yıllık zaman diliminde çokça bedeller ödendi, şehitler verildi. Hiçbirisinin kanı yerde kalmadığı gibi mevzilerini ve silahlarını yeni yoldaşları kuşandı. Önder Kaypakkaya yoldaş yola çıktığı zaman uzun süreli bir mücadeleye giriştiğinin bilincindeydi. Çünkü halk savaşı yenilgiye uğramayacağı gibi kolayca zafere de ulaşmayacaktı. Zafer et ve tırnakla koparılmak zorundaydı.

 

45 yıldır çokça deneyimler yaşadık. Kimi zaman savaşı ileriye taşıdık. Kimi zaman geriledik. Karadeniz’den Dersim’e, oradan Rojava’ya uzanan bir savaş tarihinde yüzlerce şehit verdik. Ülkemiz topraklarında halk savaşının isyancı ve inatçı yanını simgeleyen yaşamı ile genç yoldaşlarına umut olan Özgür Kemal Karabulut yoldaşımız ile birlikteyiz. O, tıpkı öğrencisi olduğu Mehmet Demirdağ gibi yaşamını gerçeğe adamış, mücadelesi ile yoksulluğa ve zulme bir tokat gibi cevap olmuştu.  Gençti, direngendi, atikti. Düşmana sonsuz bir öfke beslerken yoldaşlarına tüm sıcak yürekliliği ile bağlıydı. Gerillaya katılmadan önce, evinde ‘yoldaşlarım soğukta uyuyor’ diyerek betonda uzanıp yatacak kadar yüreği yoldaşlık duygusu ile doluydu. Meral Yakar’dan Özgür Kemal’e, 12’lerden Nubar Ozanyan’a , önderimiz Kaypakkaya’nın çizgisinde, Maoizm’in ışıklı yolunda halk savaşı ile zafere! Şehitlerimizi unutmayacağız. Onlar, bizleri yaşatmak uğruna öldüler.”

Açıklamanın ardından Özgür Kemal’in annesi Sultan KarabulutOğlum onlar sizi öldürdüklerini sanıyorlar. Bitirdiklerini sanıyorlar. Biz sizin mücadelenizi devam ettireceğiz. Siz rahat uyuyun. Yoldaşların rahat uyusun. Burada biz varız. Hala mücadele eden yoldaşların var. Biz faşizmden, onun cellatlarından korkmuyoruz. Onlar bizden korksun.” dedi.

Özgür Kemal’in mezarı başında “Türkülerde Yaşamak” türküsü söylendikten sonra 99’da Ulucanlar’da şehit düşen Önder Gençaslan, Mahir Emsal, İsmet Kavaklıoğlu’nun mezarları ziyaret edildi.

Ardından Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın mezarları ziyaret edildi. Mezar anması sırasında Deniz Gezmiş’in mezarını sık sık ziyaret ettiğini söyleyen bir genç, Deniz’in çok sevdiği Rodrigo’nun gitar konçertosunu açarak Deniz’e dinlettiğini anlattı.

Ardından devrimci önderlerimizden Mahir Çayan, Niyazi Yıldızhan, Oktay Etiman ve Kutsiye Bozoklar’ın mezarları ziyaret edildi. Mahir Çayan ve Kutsiye Bozoklar’ın mezarında da türküler söylenerek mezar anması sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu