Güncel

Ankara’da Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto eden kitleye polis saldırdı

Birleşik Mücadele Güçleri'nin de dahil olduğu Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'nin Güvenpark'ta İzmir'deki saldırı ve katliama yönelik yapacağı eyleme polis saldırdı.

Polis, yapılmak istenen açıklamayı Covid-19 bahanesiyle engelledi. Eylemde “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı pankart açan kadınlara saldıran polis pankartı tutan kadınları gözaltına aldı.

Kitlenin “Şehid namirin” sloganlarıyla sürdürdüğü eylem Sakarya Caddesine kadar devam etti, polis çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına aldı.

Saldırıdan sonra dağılmayan kitle buradan HDP Ankara il binası önüne geçti. Güvenpark’ta okunamayan açıklama burada okundu.

Burada yapılan açıklamayı okuyan HDP Ankara İl Yöneticisi Hüseyin Gökoğlu, 16 Haziran’da yaşananları hatırlatarak, “Saldırıyı gerçekleştiren katil Onur Gencer, aradan dakikalar geçtikten sonra binadan çıkmak üzereyken gözaltına alındı. Bugüne kadar sokaklarda terör estiren, öğrenci evlerini basan, daha bir gün önce Ankara’da yapılan İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan kadın arkadaşlarımızı sokak ortasında bayıltacak kadar işkence yapan polisler, katili, binanın girişinde, ‘adın neydi abicim’ diyerek gözaltına aldılar. Katil yukarıda Deniz Poyraz’ı katlettikten sonra fotoğrafını sosyal medyadan paylaşacak kadar rahat hareket ediyordu” dedi.

Katilin gözaltında gördüğü muameleye de dikkat çeken Gök, “Sosyal medya hesaplarını kullanmaya devam edecek kadar iyi ağırlandı. Tıpkı Hrant Dink’i katlettikten sonra karakolda çay ikram edilen Ogün Samast gibi… ‘HDP’de çatışma’ başlığıyla haber yapan gazeteleri, farklı şehirlerde Deniz Poyraz için yapılan eylemlere saldıran polisleri hepimiz gördük. Dün İstanbul’da Deniz Poyraz için yapılan eyleme katıldığı için bir arkadaşımız tutuklandı. Ve tüm bunlar, bize Deniz’i kimlerin katlettiğini açıkça gösterdi” şeklinde konuştu.

Gök, “Abdullah Poyraz’ın dediği gibi “Zulme karşı binlerce Deniz var!” Bugün, Deniz’i yitirmenin üzüntüsü öfkemizi perçinliyor” dedi ve mücadeleyi büyüteceklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu