Güncel

Ankara Newroz’u: “Mutlaka kazanacağız”

Ankara Newroz’u Kolej Meydanı’nda büyük bir coşkuyla kutlandı.

 

H. Merkezi: Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Newroz’u coşkuyla kutladı. Kolej Meydanı’nda demokratik kitle örgütlerinin ortak çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Eşit, özgür, demokratik, barış dolu bir yaşam” çağrısında bulundu, özgürlük ve barış için halaylar çekti, türküler söyledi. OHAL’e rağmen alanda emeğin, barışın, özgürlüğün sesini yükseltmek, kardeş ve eşitçe bir yaşamı savunmak için mücadele ve direniş vurgusu yapılırken, “mutlaka kazanacağız” denildi.

 

“Bilsinler ki onların direnişlerini yaşatacağız”

Ankara Newroz’unda, mitingin çağrıcı örgüt temsilcileri kürsüyse çıkarak alanı selamladı. Mitingin düzenleyici örgütleri adına konuşan HDK Ankara Eş Sözcüsü Nur Aytemur, Newroz’un Ortadoğu halkının direniş bayramı, barışın, özgürlüğün sembolü olduğunu belirtti. Aytemur, “Kawa’yı bir heykelden ibaret sananlar, Kemal Kurkut’u katledenler, bunları unutacağımızı sananlar; bilsinler ki onların direnişlerini yaşatacağız. Newroz kutlu olsun” dedi.

 

“Newroz: Kawa’nın heykelini yıkanların değil yapanların bayramı”

Ortak metin Kürtçe ve Türkçe okundu. Metnin Türkçesini okuyan 7’nci dönem Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan okudu, Newroz’un zulme karşı direniş ve dirilişin sembolü olduğunu vurgulayarak ezilenlerin, mazlumların eşit koşullarda kardeşçe ve barış içinde yaşamın ifadesi olduğunu belirtti. Aslan “Newroz, Kawa’ların heykelini yıkanların değil, yapanların bayramıdır. Newroz faşizme karşı Halkların Bayramı ve baharıdır. Kutlu olsun” dedi.

İktidar için ülkenin dipsiz bir karanlığa çekildiğini vurgulayan Aslan, iktidar uğruna her türlü keyfiliğe imza atanların beka sorunu olduğunu belirtti. OHAL olmadan ülkenin yönetilemediğini belirten aslan, kamplaştırıcı ve tektipçi politikalarla ülkenin açık cezaevine çevrildiğini kaydetti. Aslan, “Bizim sorunumuz barış, demokrasi, eşitlik, kardeşlik, adalet ve özgürlüktür” dedi. Barış, özgürlük ve demokrasiyi kazanana kadar her yerde olmaya devam edeceklerini vurgulayan Aslan, “Bedeli ne olursa olsun doğruları söylemeye devam edeceğiz. Asla diz çökmeyeceğiz. Zulme boyun eğmeyeceğiz. Direneceğiz. Mutlaka kazanacağız. Bahar’ınız Bayram’ınız kutlu olsun! Newroz piroz be!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu