GençlikGüncel

Ankara Birleşik Gençlik Meclisleri kuruluşunu deklare etti: Birlikte yürüyoruz!

YDG, SGDF, SÖH, DÖB, Dev-Güç ve HDP Gençlik Meclisleri, Ankara’da yaptıkları basın açıklamasıyla BGM’nin kuruluşunu ilan etti.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH), Devrimci Öğrenciler Birliği (DÖB),Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç )ve HDP Gençlik Meclisleri Çankaya HDP Binası’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla, Ankara Birleşik Gençlik Meclisleri kuruluşunu deklare etti. Daha İstanbul ve İzmir’de de BGM kuruluşlarını açıklamışlardı.

HDP Çankaya İlçe Örgütü’nde yapılan deklarasyon açıklamasında içeriye “Faşizme Karşı Özgürlüğümüz için Birlikte Yürüyoruz” pankartı asıldı. Basın metnini ise BGM adına Yelda Öztürk okudu.

Okunulan basın metninde, Türkiye’deki süreç anlatırken, “Dış savaşlarla şovenizmin körüklendiği, ezilen uluslara yönelik nefret saldırılarının yoğunlaştığı günlerden geçiyoruz” denildi. Saldırıların bu dendi artmasının son olmayacağı da vurgulanırken, şunlar ifade edildi:

“Krizin yarattığı ekonomik, sosyal, psikolojik yıkıma, ırkçılığa, baskılara karşı dünya halkları Latin Amerika’dan ABD’ye, Fransa’dan Lübnan’a kadar ayağa kalkıyor. Bu eylemlerin en önünde dövüşenler yine toplumun en dinamik ve en enerjik kesimi olan gençlik. Çünkü ABD’den Avrupa’ya, oradan Ortadoğu’ya kadar biz gençlerin yaşamını hedef alan, geleceksizleşmeyi dayatıp bizleri ucuz işgücü olarak gören, yeteneklerimizi yok sayıp hepimizi aynılaştıran, burjuva kültürü ve anlayışı ile bilincimizi körelten sistemin ta kendisidir.”

“Birlikte yürüyoruz”

Açıklamanın devamında tüm bu saldırılara karşı gençliğin, bir çözüm arayışına yanıt olacağı ifade edildi. Bununla birlikte birleşik mücadelenin yükseltileceği vurgulanarak şunlar söylendi:

“Bugün imkân ve olanaklarımızla birbirini besleyen ve güçlendiren bir hattın inşasının, omuz omuza yürüttüğümüz birleşik mücadeleyi yükseltmenin bu sorumluluğa yanıt olacağını görerek önümüzdeki dönemde gençliğin birleşik mücadelesini büyütmeyi, imkân ve olanaklar yaratmayı, gençliğin yaşadığı sorunlara karşı birlikte mücadele yürütmeyi önümüze hedef olarak koyuyoruz. Sorunlarımız ortak, kurtuluşumuz da ortak. Özgürlüğümüz için faşizme karşı mücadeleyi büyütmek üzere önümüzdeki süreçte emekçi semtlerde, liselerde, kampüslerde, sokaklarda birleşik mücadeleyi “Birlikte Yürüyoruz” şiarıyla örgütleyeceğimizi ifade ediyoruz.”

“Çözüm devrime omuz vermekte!”

Açıklamada son olarak şunlar belirtildi:

“Buradan yaşadığı sorunlar karşısında çaresiz ve yalnız olduğunu düşünen tüm genç arkadaşlarımıza çağrımızdır. Gelin hep birlikte omuz omuza verelim, yeni bir dünya kurma kavgasını büyütelim, özgürlük mücadelemizi her yere ulaştıralım. “Birlikte yürüyoruz” şiarıyla örgütlediğimiz kampanyamıza katılalım. Gençliğin birlikteliğinden aldığımız güçle yürüyelim! Bizler Birleşik Gençlik Meclisleri bileşenleri olarak Ankara meclisinin kurulduğunu ilan ederek gençleri meclis çatısı altında örgütlenmeye, mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz. Çaresiz ve yalnız değiliz! Çözüm harekete geçmekte, çözüm devrime omuz vermekte!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu