Güncel

Anayasa Mahkemesi, “Hayata Dönüş”te yaşam hakkı ihlalini buldu

Anayasa Mahkemesi, 19 Aralık Katliamında Bayrampaşa Hapishanesi’nde tutsak olan Taylan Yıldız’ın yaşadıklarına ilişkin ailesi Hüseyin Yıldız ve İmiş Yıldız'ın bireysel başvurusunu karara bağladı. AYM, yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

19 Aralık katliamı ve direnişinde Bayrampaşa Hapishanesi’nde olan ve el bombasının patlaması sonucu görme kaybı yaşayan Taylan’ın ailesinin AYM’ye yaptığı bireysel başvuru sonuçlandı. 17 Haziran 2005’te Mercan Vadisi’nde MKP’ye yönelik yapılan operasyonda şehit düşen 17’lerden biri olan Taylan Yıldız için başvuruyu 22 Nisan 2014 tarihinde anne-babası İmiş ve Hüseyin Yıldız yapmıştı. Başvuruda, 19 Aralık 2000 tarihinde “güvenlik güçlerince” yapılan “Hayata Dönüş” operasyonunda oğulları T.Y.’nin görme kaybına uğradığı, olaya dair ceza soruşturması ile tam yargı davasının makul sürede tamamlanmadığı, ayrıca tam yargı davasının haksız olarak reddedildiği gerekçesiyle yaşam ve adil yargılanma hakları ile işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği iddiası ortaya konuldu.

AYM, işkence ve kötü muamele iddialarını kabul edilemez buldu ve başvuranların yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AYM, yaşam hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın, yeniden yargılanma yapılması amacıyla İstanbul 2. İdare Mahkemesi’ne gönderilmesi kararına vardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu