Güncel

Amed Newroz’u:AN AZADÎ , AN AZADÎ!

 

Amed: Êdî bes e an azadî an azadî” şiarıyla sokaklara döküldü Amed halkı. Günlerdir yapılan hazırlıklar özgürlük türküleriyle karşılandı Amed’de. İl Valisi “Dışarı çıkamazsınız.” diyerek halkı gaz bombalarıyla, polisleriyle, Tomalarıyla, panzerleriyle korkutmaya çalıştı. Biliyorlardı ki karşılarında artık azımsanmayacak bir güç vardı. Biliyorlardı ki bu halk Newroz’la özgürlük naralarını yükseltecek. Bunları bilerek, bunlardan korkarak; bir halkın, bir direnişin önüne set çekmeye çalıştılar.

Sabah saatlerinde başlayan Newroz alanına yürüyüş Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde engellenmeye çalışıldı. Halk tereddütsüz gaz bombalarının, Tomaların, çevik kuvvetin, panzerlerin üstüne yürüdü.

Çünkü ortada Kürt halkını kimliksizleştirmeye, yok saymaya yönelik saldırılar vardı. Halk izin verilmemesi üzerine BDP il binasının önüne yürüdü ve burada toplandı. Bu sıralar birçok ara sokakta, caddelerde çatışmalar devam ediyordu. BDP il binası önünde on binler ateş yakarak halayla eşlik etti Newroz ezgilerine. Vekillerin gelmesiyle beraber halk, Newroz alanına doğru yürüyüşe başladı. Polisler bu yürüyüşe saldırı olarak barikatlar arkasından herkesin evlere dönmesi konusunda bir anons geçti.

Halk buna karşılık sloganlarla karşılık verdi. Polisin bütün saldırılara rağmen polislere taşlarla karşılık verildi. Polis adeta şehri abluka altına aldı. Kimseyi geçirmeme konusunda tüm “hünerini”  bulundu.

Batman, Siirt, Bismil ve diğer yerlerden gelen araçları durduran polis, araç sahiplerine keyfi sebeplerden para cezası kesti. Unuttukları bir şey vardı ki yüz binler alana akıyordu, yüz binler “an azadî an azadî” şiarıyla yola çıkmıştı. Çatışmalar yoğunlaştıkça, halk dayanışmayla neler yapabileceğini gösterdiğinde polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

Amed halkı barikatları yıkarak/aşarak Newroz alanına yürümeye devam etti. Bu hem kitleyi hem bizleri motive etti. Ortaya konulan irade, Kürt halkının isyancı ruhunu tamamen göstermiş oldu. Alana, yüz binler devlete vurdukları darbenin, devlete karşı direne direne kazandıkları Newroz alanının sevinciyle sloganlar, alkışlar eşliğinde girdi.

Alanda 1 milyon kişi kazandıkları zaferin coşkusuyla Newroz alanına daha bir can, daha bir renk kattı. Valilik sabah vakitlerinde alana polis yollayarak ses sistemlerini söktürdü. Alana vardığımızda ses sistemleri götürülmüştü. Panzerler, Newroz alanına doğru yoğunlaşınca, halkın öfkesiyle karşılaştı ve tekrardan geri çekilmek durumunda kaldı.

Alanda bulunan 8 GSM aracı ateşe verilerek yakıldı. Araçların yakılması bir değil 9 Newroz ateşi görüntüsünü ortaya çıkardı. Program, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Alanda ses sistemi olmadığı için seçim araçlarıyla gelindi.

Açılış konuşmasını Amed BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt yaptı. Amed’de kurulan barikat kırıldı. İmralı’nın kapısı kırılıncaya kadar Kürt halkı direnecektir” diyen Zübeyde Zümrüt, Amed halkının iradesine ve zaferine vurgu yaptı. Daha sonra Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, ses cihazlarına el konulmasına cevaben ve alanın coşkusuna Alanda çok büyük coşku var. Ses araçları hapsedilmesine rağmen bence bu kitlenin coşkusu ve sesi en büyük ses cihazıdır. Bence yüreklerin sesi ve yüreklerin özgürlük talebi en büyük ses cihazıdır. Ankara, Washington ve Brüksel’e de bu ses ulaşacaktır. Artık Ortadoğu Kürt coğrafyası ve Türkiye hak ettiği özgürlüğe ulaşacaktırdiyerek Amed halkını selamladı.

Selahattin Demirtaş’ın sahneye çıkmasıyla, alan daha coşkulu bir hal aldı. Demirtaş faşist devletin her türlü engellemesine karşı Bak AKP bak! İşte Newroz budur. Engelleyemezsiniz, yasaklayamazsınız. Tehdit ve operasyonlara rağmen işte halk özgürlük meydanındadır. ‘Teslim olmadık’ diyen kocaman yürekli bir halk Newroz meydanındadır.diyerek diyalog ve müzakerenin direnişle olacağını belirtti.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından PKK ve PJAK tutsaklarının göndermiş olduğu Newroz mesajı okundu. Partizan olarak alanda bizde yerimizi aldık. Partizan flamalarıyla birlikte alanda tur attığımızda, Amed halkı bizi sahiplenerek alkış ve zılgıt eşliğinde karşıladı.

Başından beri bulunduğumuz Newroz direnişi ve kutlamaları, bizlere birçok şey kattı. En önemlisi ise halkın bizi sahiplenmesi, halkın bizleri onların bir parçası olarak görmesiydi. Alanda çoğu kişiyle sohbet ettik, bu bizleri oldukça umutlandırdı. Bizi tanımak isteyen insanlar, daha önceden rastlamış olan insanlarla tanışmak umudumuza umut kattı.

Newroz alanında son konuşmayı BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Binici yaptı. Binici, halkı “özgürlük yürüyüşü“ne davet etti. Davet üzerine yüz binler BDP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Ancak yürüyüşe yeniden polisler müdahale etti. Çatışmalar yeniden alevlendi. Çoğu alanda çatışmalar halen devam ederken, halk BDP il binasına yürümeye devam etti.(Amed YDG) 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu