GüncelManşet

Aliboğazı’nda şehit düşen devrimcilerin isimleri netleşti

23 Nisan günü, Dersim-Aliboğazı’nda faşist TC ordusu ile devrimciler arasında çıkan çatışmada ölümsüzleşen gerillaların Nergiz parti isimli Gül Kaya ve Çiğdem parti isimli Hasret Tanrıverdi olduğu netleşti

H. Merkezi: Baharın gelmesiyle birlikte gerillanın üslenim alanı olduğu belirtilen bölgelere askeri operasyonlarına yoğunlaşan faşist TC ordusunun hedeflerinden biri de Dersim-Aliboğazı…

Haftalardır Aliboğazı’na dönük operasyonlarını yoğunlaştıran TC ordusu ile devrimciler arasında 23 Nisan günü çıkan çatışmalarda 2 kadın gerilla ölümsüzleşmiş, bir kadın gerilla ise ağır yaralanmıştı. Ölümsüzleşen gerillaların isimleri netleşti.

Yeni Demokrasi, şehit düşen gerillaların Nergiz parti isimli Gül Kaya ve Çiğdem parti isimli Hasret Tanrıverdi olduğunu duyurdu. Diğer yandan Gül Kaya’nın da cenazesinin yarın memleketi Antep’ten uğurlanacağını belirtti.

 

Erzincan’dan Ankara’ya, Ankara’dan Dersim’e…

Erzincanlı olan Hasret Tanrıverdi, lise dönemlerinde Proletarya Partisi ile tanışmış, burada halk gençliği mücadelesi içerisinde yer almıştı. Polis tarafından sık sık hedef gösterilen Tanrıverdi, bu baskılara karşın mücadelesine Ankara Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri Fakültesi’ni kazanarak bu alanda devam etmişti.

Tanrıverdi, Beş Kızıl Karanfil’in ölümsüzleşmesinin ardından halk ordusu tarafından kadın devrimcilere yapılan çağrıya ilk karşılık vererek mücadelesini bu alana taşıyanlardan oldu.

 

hasret tanriverdi son2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu