Güncel

Alevi kurumlardan Sivas için miting

H. Merkezi: Sivas Katliamı davasının zamanaşımından düşürülmesine yönelik tepkiler sürerken, Ankara’da biraraya gelen Alevi kurumları, 31 Mart’ta İstanbul’da bir miting gerçekleştirme kararı aldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı‘nın yanı sıra birçok yöre derneği ve vakfın da katıldığı toplantı sonrasında “Adalet için 31 Mart’ta Kadıköy’de buluşuyoruz” başlıklı bir açıklama yayımlandı.

Açıklama şu şekilde:

 

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sivas katliamı davasında firari sanıklara ilgili olarak verdiği zamanaşımı kararı hukuksal açıdan Türkiye için tam bir utanç belgesidir, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.

Bu karar, adalet duygusuna vurulmuş bir darbedir.

Bu karar, yalnızca 5 firari katliam sanığının affedilmesi ile sınırlı bir karar değildir, onlar şahsında binlerce katliam sanığının aklanmasıdır.
Bu karar, Madımak Oteli’nde konaklayan bilim, kültür ve sanat insanlarını yakmak için 8 saat otel önünde “yakın ula yakın” diye çığlıklar atan, “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” diyen binlerce katliam sanığının affedilmesidir! İktidar eliyle Türkiye gericiliğinin ödüllendirilmesidir.
Bundan dolayı yüreğimizdeki yangın halen devam ediyor!

Sivas katliamı başta olmak üzere bütün katliamlar insanlığa karşı işlenmiş suç olarak kabul edilene kadar mücadelemiz devam edecek!

Katliamın bütün sanıkları ve dönemin yöneticileri yargı önüne çıkartılana kadar mücadelemiz devem edecek!

Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız!

İnsan olmanın onurunu hisseden, vicdan sahibi herkesi mitinge davet ediyoruz!

31 Mart, Cumartesi,

Saat 12.00
İstanbul Kadıköy Meydanı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu