GüncelManşet

“AKP Urfa’da ‘8 bin işçi alımı’ vaadi ile popülist politika yürütüyor”

H. Merkezi: HDP Riha Milletvekili İbrahim Ayhan Meclis’e sunduğu bir soru önergesi ile AKP’nin seçim sürecindeki “8 bin işçi alımı” vaadinin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini sordu ve “Popülist politikalarla tek başına iktidar olma hedefini zorlama yöntemlerle elde etmiştir. İlimiz Şanlıurfa’da AKP seçim çalışmalarında benzer vaatlerle Urfa halkını beklenti içerisine sokmuştur” dedi.

HDP Riha Milletvekili İbrahim Ayhan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem tarafından yanıtlanması isteğiyle Meclis’e bir soru önergesi sundu. “1 Kasım seçimleri öncesi AKP hükümette olmanın tüm olanaklarını seferber ederek seçimleri manipüle etme yoluna gitmiştir. Popülist politikalarla tek başına iktidar olma hedefini zorlama yöntemlerle elde etmiştir” diyen Ayhan; iş vaadi, ihale yardım dağıtımı, köy muhtarlarına trafo, yol vb. vaatlerin bu durumun başında geldiğine dikkat çekti.

 

“Başvuru kriteri AKP’ye üye olmak mı?”

İlimiz Şanlıurfa’da AKP seçim çalışmalarında benzer vaatlerle Urfa halkını beklenti içerisine sokmuştur” diyen Ayhan “ ‘Toplum Yararına Çalışma Programı’ kapsamında 8000 işçi bunun başında gelmektedir” dedi ve Bakanlığa yanıtlaması ve açıklığa kavuşturması istemiyle şu soruları yöneltti:

“1. Toplum yararına çalışma programı kapsamında son bir yılda Şanlıurfa il genelinde kaç kişi istihdam edilmiştir? Halihazırda program kapsamında işi alınacak kişi sayısı kaçtır?

2. Program kapsamında çalışma üzere il genelinde kaç kişi başvuruda bulunmuştur? Başvuruda bulunan kaçı işe alınmıştır?

3. Program kapsamında işe alınacak kişilerde aranan başvuru kriterleri nelerdir? İktidar partisine üye olmak ya da iktidar partisi yöneticilerinin referansına sahip olmak iş başvurusunda için bir kriter midir? Değilse yerel basında ve kamuoyunda yer alan iş başvurusu yapan vatandaşların isimlerinin İŞKUR aracılığıyla Kaymakamlığa ve iktidar partisinin ilçe temsilciliğine gönderildiğine dair iddiaların araştırılması için herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise, bu usulsüzlükte sorumluluğu olanlar hakkında ne gibi müeyyideler uygulandı? Başlatılmamışsa neden?

4. Bu başvuru kriterlerini sağlayanlar arasında herhangi bir ayrımcılığa ve eşitsizliğe yer verilmemesi için nasıl bir yol izlenmiştir/izlenecektir?

5. İşe alınacak işçiler için kura çekimi yapılmış mıdır? Yeni alınacak işçiler için kura çekimi yapılacak mı? Yapılacaksa bakanlığınızca belirlenen bir takvim var mıdır? Varsa başvuru yapanlara kura çekim tarihi iletilmiş midir?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu