Manşet

İstanbul’da Roboski Anması(video-haber)

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi İstanbul İl Meclisi Roboski katliamını birinci yıl dönümünde Şişli’de yaptığı bir eylemle andı.

Saat 15.00 da Şişli Camii önünde toplanan HDK bileşenleri ve destekçi kurumlar buradan şişli meydanına yürüdüler. “Roboskî katliamını unutmadık, unutturmayacağız, sorumlular yargılansın” ve “Roboskî bir yıl oldu. Hesap soruyoruz. Failler nerede?” yazılı pankartların açıldığı eylemde üzerinde hayatını kaybeden Kürt gençlerinin isminin yazılı olduğu temsili tabutlar taşındı.

Yine katliamda hayatını kaybeden Kürt gençlerinin ismlerinin ve çeşitli taleplerin yazılı olduğu dövizler taşındı.

Yol boyunca “”Kürdistan faşizme mezar olacak”,”Roboskî’nin hesabı sorulacak”,”Roboskî’yi unutma, unutturma” vb. sloganlar atılırken katliamda hayatını kaybedenlerin ismi okunarak hep bir ağızdan “yaşıyor” denildi.

Kitlenin sloganlarla Şişli Meydan’a gelmesinin ardından 34 kişi anısına saygı duruşunda bulunuldu. Kitlenin meydanda beklerken bir heyet AKP şişli ilçe binasının önüne siyah çelenk bıraktı. Çelenk bırakılırken yapılan açıklamada “katliamdan AKP sorumludur” denildi.

Heyetin yeniden kitlenin yanına dönmesiyle birlikte basın açıklaması yapıldı.

AKP katliamın üstünü örtmeye çalışıyor

İstanbul İl Meclisi adına açıklama yapan Özlem Sezer, Roboskî katliamını “unutmayacaklarını ve unutturulmasına izin vermeyeceklerini” söyledi. “Bir yıl boyunca bir arpa boyu yol alınmayan katliam soruşturması sonuçlanmalı ve sorumluları hemen tutuklanmalıdır.

Bölgede operasyonlara ve bombalamalara son verilmeli, siyasi operasyonlar durdurulmalı” diyen Sezer “Kürt halkının demokratik talepleri karşılanmalıdır” dedi.

Roboski 28 Aralık 2011’de yaşıyor

Sezer’in ardından bir konuşma yapan HDK Milletvekili Sebahat Tuncel, dün Roboskî’de olduğunu söyleyerek , “Katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen oradan zaman 28 Aralık 2011’de kalmış” dedi. “Roboski’de toplumda  katliama uğramış  her kesimin olduğunu söyleyen Tuncel bizim katliamları durdurabilmemiz için hesap sormamız gerekiyor” dedi.

Sebahat Tuncel’in konuşmasının ardından, eylem atılan sloganlarla son buldu.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=mstjJmO8INM&feature=share{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu