Güncel

“Akıllarda soru işaretleri var!”

H.Merkezi: Önce Samatya’da ve sonra daha başka yerlerde de; Ermenilere ve özellikle Ermeni kadınlara yönelik saldırıların son dönemde arttığı bir gerçektir. Son olarak ise Maritsa Küçük adlı Ermeni kadın artan saldırılar sonucu yaşamını yitirmiştir.

Geçtiğimiz günlerde Maritya Küçük’ün “failinin” yakalndığı açıklanmıştı.

Nor zartong yaptığı açıklama ile yapılan soruşturmada bir ilerleme kaydedilmediği ve olayla ilgili şüphelerin giderilmediğine dikkat çekti.

Nor Zartong adına konuşun Sultan Aykar, olayın henüz açıklığa kavuşmadığı basının, bazı kesimlerin sorunlu yaklaşım içerisinde olduğunu söyledi.

Aykar, polisin başından tedbir almaması ve yaşanan katliamı “münferit” olarak değerlendirmesinin akıllardaki soru işaretlerini arttırdığını belirtti.

Nihayetinde yapılan eylemler nefret suçlarına karşı organize edilmiş olup, kamuoyunun ilgisini Samatyaya çekmeyi başarmıştırdiyen Aykar, akıllarda,Polis hangi bilgiler ışığında saldırıları ilk günden itibarenadli vakaolarak yorumladı?,

Polis, ilk saldırıdan sonra, saldırılar tekrarlandığı halde neden gerekli önlemleri almadı?,Maritsa Küçük cinayetinin ardından neden soruşturma dosyası üzerine gizlilik kararı alındı ve fail tutuklanmış olmasına rağmen bu karar hâlâ kaldırılmadı?” vb soruların olayın aydınlatılması ve nefret suçlarıyla yüzleşmenin toplumsal barış için gerekli olduğu vurguladı.

Aykar, ırkçılığın, ayrımcılığın sadece Türkiye’li Ermenilerin sorunu olmadığı ve dayanışma kültürünü oluşturmanın, sorunları çözmenin tek yolunun yüksek sesle “artık yeter” demek olduğunun altını çizerek sözlerine son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu