Manşet

Şahin Öner’i Polis Panzeri Ezdi!

Diyarbakır Valisinin, Şahin Öner’in göz göre göre katledilmesine ortak olduğu kanıtlandı. Ambulans, valinin söylediğinin aksine Öner’i karakoldan almış

Zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren’ Şahin Öner’i alan sağlık ekiplerinin tuttuğu Ambulans Kayıt Formu’nda, ambulansın Öner’i Vali Toprak’ın iddia ettiği gibi ‘olay yerinden’ değil Şehitlik Polis Karakolu’ndan aldığı yazıyor..

Şahin’i karakolda katletmişler

DİHA, Şahin Öner’i alan sağlık ekiplerinin tuttuğu Ambulans Kayıt Formu’na ulaştı. Formda, ambulansın Öner’i olay yerinden değil karakoldan aldığı ve Öner’in yarım saat karakolda bekletildiği belirtiliyor.

Bu da Valinin olayın üstünü örtmek için can havliyle ‘bomba’ yalanını ortaya atmasını açıklıyor

Dicle Haber Ajansı (DİHA), 10 Şubat akşamı zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren Şahin Öner’in Şehitlik Polis Karakolu’nun bahçesinden ambulansa alındığını belgeledi. Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından doldurulan ve DİHA’nın ulaştığı “Ambulans Kayıt Formu”nda Öner’in Şehitlik Polis Karakolu’ndan ambulansa alınarak hastaneye götürüldüğü ve sağlık ekiplerinin kayıt formunda “Ön Tanı” olarak Araç Dışı Trafik Kazası (ADTK) ve Künt travma (doku ezilmeleri, kırıklar, kırık uçlarına bağlı çevre doku yaralanmaları…) ibarelerine yer verdiği görülüyor.

Valinin her sözü yalan

Formda, telsizden 112 Acil Servis’in aranması sonrası saat 19.32’de ambulansın Şehitlik Polis Karakolu bahçesine gitmek için istasyondan çıktığı ve 4-5 dakika sonra karakol bahçesine ulaştığı yazılıyor. Ambulansın olayın meydana geldiği sokağa değil karakol bahçesine gitmesi ise, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın olay günü İHA’ya verdiği, “Yaralıya ilk müdahale olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapılarak Eğitim Araştırma Hastanesi Dağkapı Kampüsü’ne kaldırılarak tedavi altına alındı” haberini yalanlıyor.

Yine daha önce DİHA’ya konuşan görgü tanıklarının verdiği “ambulansın karakol bahçesinde yaklaşık 25-35 dakika bekletildiği” yönündeki bilgiyi de doğruluyor. Formda ambulansın karakol bahçesinden ayrılış saati de 20.09 olarak açıklanıyor.

Formda “Çağrı tipi” olarak “telsiz’e” yer verilirken, “Olay Yeri” olarak da “diğer” kutucuğunun üstü çizilerek el yazısı ile “karakol” yazıldığı görülüyor. “Çağrı nedeni”nin ise telsizden yapılan çağrıda “patlama” olduğunun belirtildiği; ancak sağlık ekipleri olay yerine gidince gözledikleri manzara karşısında “Künt travma” yani çarpma kutucuğunu işaretledikleri görülüyor. “Ön Tanı” olarak el yazısı ile “Patlama?, ADTK? (Araç Dışı Trafik Kazası), Künt Travma?” yazılırken, “açıklama” bölümüne ise, “Vakanın kimlik bilgilerine polis ekipleri ve tarafımızca ulaşılamadı” denildi.

Hâlâ açıklama yok!

Görgü tanıklarının anlatımları, güvenilir kaynakların verdiği bilgilerin belgelerle birebir örtüşmesi, Şahin Öner’in morgda çekilmiş fotoğrafları, Ambulans Kayıt Formu, en son da yayınlanan ön otopsi raporuyla Şahin Öner’in zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdiği kesin olarak ortaya çıkarken, yetkililerden şu ana kadar bir açıklama gelmemesi ise dikkat çekiyor.

Özellikle de olayın hemen ardından “elinde bomba patladı” yalanını ortaya atan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın neden sessiz kaldığı merak ediliyor.

Vali istifa etsin

diyarbakır valisiŞahin Öner’in yaşamını yitirmesinin ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’in istifa etmesi ve olayın faillerinin yargılanması amacıyla, sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlatıldı. “Ya bu olayın üzerine gidin ya da ebediyen susun” ve “Şahin Öner’i değil, adaleti de öldürdünüz” sloganıyla dün başlatılan kampanyaya daha ilk günden binlerce kişi imza attı.

Vali Toprak ve Emniyet Müdürü Güven’in istifa etmesi için başlatılan imza kampanyası sosyal medyada “Ötekilerin Postası” tarafından yürütülüyor. “Bugün Şahin Öner’i öldürenler hala aramızda” denilen imza kampanyası metninde, “Üstelik dalga geçer gibi Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak kamuoyunu yanlış bilgilerle yanıltabiliyor. Emniyet Müdürü Recep Güven ise polisleri gizliyor! Anaakım medya da olayın üstüne gitmeyerek adeta tetikçilik yapıyor. Sahi ne zaman kaybet(miş)tiniz vicdanınızı?” ifadelerine yer veriliyor. İmza kampanyasına “http://imza.la/diyarbakir-valisi-ve-emniyet-muduru-istifa-etsin-sahin-i-olduren-polisler-yargilansin” linki üzerinden ulaşılabilir.

Bu sorulara cevap verin

Kamuoyunun yetkililerden yanıtını beklediği kimi sorular şöyle:

 • *Olay yerinden zırhlı araçla alınan Şahin Öner, niçin hastane yerine karakola götürüldü?

 • *Karakol bahçesindeyken bile hala bilincinin yerinde olduğu belirtilen Şahin Öner, karakol yerine hastaneye kaldırılmış olsaydı kurtarılabilirdi. Buna rağmen neden hastaneye götürülmedi?

 • *Valilik olayla ilgili bir inceleme başlattı mı?

 • *Vali Mustafa Toprak, olayın hemen ardından “patlamada yaşamını yitirdi” bilgisini neye ve kime dayandırarak verdi. Kendisine yalnış bilgi verenler hakkında herhangi bir işlem başlatıldı mı? 

 • *Ön otopsi raporunda Şahin Öner’in parmaklarının mürekkepli olduğu ve parmak izlerinin alındığı yazılıyor. Şahin Öner’in, parmak izi nerede alındı?

 • Valisi ve polislere suç duyurusu

  Diyarbakır Barosu ve İHD Amed Şubesi, yaşamını yitiren Şahin Öner’in ölümüne ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Valisi ve olay gecesi orada sahin önerbulunan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Şahin Öner’in babası Mehmet Şirin Öner’in de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanlığı ve İHD, “Diyarbakır Valiliği’nin daha ortada bir otopsi raporu veya herhangi bir şey yokken olayı bir terörist faaliyet olarak sunması öyle ya da böyle yansıtması Türk Ceza Kanunun 183. maddesine göre suçluyu kayırma ve 177. maddesine göre yargıyı etkilemeye teşebbüs suçunu ihlal eder niteliktedir” dedi. Baba Mehmet Şirin Öner ise, “Eğer oğlumu direk hastaneye götürselerdi, yaşacaktı” dedi. Açıklamadan sonra Öner,  görgü tanıkları ve baro avukatlarından oluşan heyet sorumlular ve Vali hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Senin görevin yalan uydurmak değil

  Baran Tursun Vakfı Başkanı Mehmet Tursun, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’a açık mektup göndererek, “Şahin Öner polisler tarafından öldürüldü, bu cinayetten sonra, senin görevinin olayı örtbas etmek manasına gelen yalanlar uydurmak değil, olayın üzerine gidip, katilleri yakalayıp adalete teslim etmek olduğunu sana öğretmediler mi?” diye sordu. Tursun, valinin görevinin yurttaşları korumak olduğuna işaret ederek, yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 • Arkadaşları Öner için yürüdü

  Yurtsever Liseli Gençlik öncülüğünde toplanan öğrenciler ile okul arkadaşları Şahin Öner için yürüyüş gerçekleştirdi. Mardin Kapı Mezarlığı’nda bir araya gelen öğrenciler, buradan sloganlarla Öner’in yaşamını yitirdiği sokağa geldi. Daha sonra Öner’in mezarının bulunduğu Şehitlik Mezarlığı’na yürüyen öğrencilerin önü  Dörtyol mevkisinde zırhlı polis araçlarıyla kesildi. “Dağılın, gaz sıkarız” anonslarına rağmen dağılmayan grup, sloganlarla mezarlığa ulaşarak Öner’in mezarını ziyaret etti.

 • Hayri DEMİR – Hasan YOLDAŞ / Amed – Diha
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu