Güncel

Ağrı’da HDP’nin Diyadin Belediyesi abluka altında

Ağrı’da Diyadin Belediyesi’nin HDP’li Eş Başkanı Betül Yaşar, evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Belediye binası polis ablukasında.

Polis belediyeyi ablukaya almadan önce HDP Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar’ın evine baskın düzenledi. MA’nın aktardığına göre, evinde uzun süre arama yapılan Yaşar daha sonra gözaltına alındı.

Yaşar’ın yanı sıra eski belediye yöneticilerinden Mustafa Alpaslan ve Mesut Arslan Diyadin’de, Zeynel Abidin Bozkurt da Düzce’de gözaltına alındı.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un verdiği bilgilere göre, belediye kapısını kırarak içeri giren polisler, arama yapmaya başladı.

Kentteki belediye binası ablukaya altında ve kimsenin içeri girmesine izin verilmiyor.

Oluç: Kayyum atama hazırlığı içerisindeler

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Betül Yaşar’ın gözaltına alınması ve Diyadin Belediyesi’nin ablukaya alınmasının kayyum atama hazırlığı olduğunu dile getirdi.

“11 belediyemiz kalmıştı onlara da peyderpey kayyum atanacağını biliyoruz. Neden Diyadin Belediyesi hedef alındı? Çünkü Diyadin Belediyesi’nde son haftalarda halkın ve kadınların yararına işler yapılıyor. Geçen hafta emek kadın pazarı açılmıştı. Kadın danışma merkezinin projesi başlamıştı.
Sadece HDP’li belediyelere düşman değil aynı zamanda kadınlara yönelik çalışma yapan belediyelere de düşman. Kayyumlar atandığında ilk yaptıkları, Kürtçe tabelaları indirmek, ikinci yaptıkları iş kadın çalışmalarını durdurmaktır.”

65 belediyeden 46’sına kayyum

HDP’nin birçok belediyesine benzer ev baskınları ile polis ablukaları sonrası kayyumlar atandı.

Parti, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde üçü büyükşehir, beşi il, 45’i ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Seçimlerin ardından partinin ilkin büyükşehirlerine el konuldu.

HDP’nin şu ana kadar 46 belediyesine kayyum atandı. Partinin altı belediyesinin seçilmişine de KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu