Güncel

Ağrı, Iğdır, Diyarbakır ve Erciş’te 78 gözaltı

Ağrı, Iğdır ve Van’da yapılan ev baskınlarında 78 kişi gözaltına alındı. 

H. Merkezi: Ağrı, Iğdır ve Van’da yapılan ev baskınlarında 78 kişi gözaltına alındı.

Ağrı, Iğdır ve Erciş’te 78 kişi gözaltına alındı. Ağrı merkez, Doğubayazıt, Patnos, Tutak, Diyadin, Taşlıçay, Hamur ve Eleşkirt’te evlere dün sabah saatlerinde yapılan baskınlarda gözaltına alınanlar il ve ilçe emniyetlerinde tutuluyor. Sosyal medya paylaşımları ile 2014-2015 yıllarında yapılan taziye, cenaze töreni ve basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesi ile gözaltına alınan 55 kişinin dosyasında gizlilik kararı olduğu belirtildi.

Dün bir taziye ziyaretine giderken gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Yeliz Karaaslan ile birlikte 55 kişinin yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Iğdır’da 10 gözaltı

Iğdır’da da dün yapılan ev baskınlarında haklarında yakalama kararı bulunduğu belirtilen 12 kişiden 10’u gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 155’e yapılan ihbar sonucu gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Erol Kızılay, Murat Eker, Mahmut Kalkan, Şerafettin Kızılay, Adem Açılan, Ruhat Karadeniz ve Ferhat Taşdemir.

Erciş’te 7 gözaltı

Van’ın Erciş ilçesinde ise bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Abdurrahman Fidan, Şirin Sakur, Muhtilla Dağ, Bülent Zilanlı, Harun Yıldız, Eda Umaç ve Seyithan Telek’in İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Diyarbakır’da 6 gözaltı

Sabah saatlerinde Diyarbakır’da birçok eve baskın düzenlendi. Baskın düzenlenen evlerde 6 kişi gözaltına alınırken, gözaltı gerekçesinin ise sosyal medya paylaşımları olduğu kaydedildi. Kapıları kırılarak girilen evlerde arama yapan polislerin her evi didik didik aradığı ve dağıttığı öğrenildi. Şuana kadar 6 kişinin gözaltında olduğu belirtilirken, gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

Diyarbakır siyasi şubeye götürülenlerin isimleri şu şekilde: Vesile Uzan Alişan, Halime Uzan Alişan, Yenişehir Meclis üyesi Türkan Afşin Uzan, Mesut Yıldız, Kayapınar Gençlik Meclisi üyesi Muhsin Acar, Kayapınar Bilgi İşlem çalışanı Yusuf Gündüz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu