Güncel

Adli tıp uzmanı: Rabia Naz kesinlikle yüksekten atlamış olamaz

Şüpheli çocuk ölümlerini araştıran meclis komisyonunda Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin olarak adli tıp uzmanları dinlendi. Hacettepe Üniversitesi’nden adli tıp uzmanı Prof. Dr. Tümer, “Bu vaka kesinlikle yüksekten atlama değil” dedi.

TBMM Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu, Giresun’un Eynesil ilçesinde Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili adli tıp uzmanlarının görüşlerini dinledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Tümer, Şaban Vatan’ın talebi üzerine rapor hazırladıklarını belirterek, Rabia Naz’ın vücudunun çeşitli bölgelerinde kemik kırıkları, bacak ve kollarında sıyrıklar ile iç kanaması bulunduğunu kaydetti.

Yüksekten atlama ve trafik kazasında benzer kırıkların oluşabileceğini söyleyen Tümer, “Bu olayda kemik kırıklarına bakarak ‘bu bir trafik kazası mı’, ‘yüksekten düşme mi’ ayrım yapamıyorum” dedi.

Ancak adli tıpta ‘yüksekten düşme’ ve ‘yüksekten atlama’nın farklı terimler olduğunu vurgulayan Tümer, “Yüksekten atlama için enerji gerekir. Bu vaka kesinlikle yüksekten atlama değil” şeklinde konuştu.

Tümer, savcının da adli tahkikat ile bunu tespit ettirdiğini sözlerine ekleyerek, “Yüksekten atlama kesinlikle olamaz” diye yineledi.

“Hacettepe Üniversitesi olarak raporumuzda bu ölümün trafik kazası nedeniyle olabileceğini yazdık” ifadelerini kullanan Tümer, Adli Tıp Kurumu uzmanlarının ölümün yüksekten düşme nedeniyle gerçekleştiği yönündeki raporunu eleştirdi ve söz konusu raporun tekrar gözden geçirilmesini önerdi.

Komisyondaki milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Tümer, Rabia Naz’ın kaldırıldığı hastanede yapılan işlemler konusunda kimsenin bilgi sahibi olmadığını da belirtti.

Tümer, Rabia Naz’ın mezarının açılması ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Mezarın açılması çok büyük beklentilerle yapılan bir iş ve sonucunda da hiçbir şey çıkmayabilir. Ama Türkiye’nin gündemine oturmuş bu olayda yarın ‘keşke yapılsaydı’ dememek için açılabilir, inceleme yapılabilir. Bu, küçücük bir soru işaretine bile cevap verecekse yapılabilir. Buna savcı karar vermeli.”

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018 tarihinde Eynesil’deki evlerinin önünde yaralı halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Rabia Naz’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçse de adli tıp raporunda ölümün yüksekten düşme değil ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiği kaydedilmişti.

Baba Şaban Vatan da kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması nedeniyle öldüğünü ve AKP Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını öne sürmüştü.

Rabia Naz’ın ölümünün üzerinden bir buçuk yıl sonra TBMM Araştırma Komisyonu çalışmalarına başlamış ve ardından olay yerinde incelemelerde bulunmak, tanık ve görgü tanıklarını dinlemek amacıyla Giresun ve Eynesil’e gitmişti.

Diğer yandan Şaban Vatan’ın adalet arayışını kamuoyuna duyurmak isteyen gazeteci Metin Cihan ise olayın ayrıntılarını Twitter üzerinden duyurmuş, bunun ardından çok sayıda kişi konuyla ilgili sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak kamuoyu oluşturmuştu.

Cihan, 12 Eylül’de baskılar nedeniyle yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını açıklamıştı. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu