GüncelManşet

ADALETE AÇLIKTA 217. GÜN | “Onlar boyun eğ dedikçe, eğmeyeceğim”

H. Merkezi: İşine geri dönmek için 217 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen, kendisini ziyaret eden milletvekilleri aracılığıyla “Burada beni tutarak boyun ey diyorlar, boyun eğmeyeceğim. Burada en temel hakkımı savunuyorum, yaşam hakkımı savunuyorum, ekmeğimi istiyorum. Başka bir şey istemiyorum. Onlar boyun eğ dedikçe, eğmeyeceğim” mesajı verdi.

KHK ile çıkarıldıkları işlerine geri dönmek için Semih Özakça’nın hapishanede, Nuriye Gülmen’in zorla götürüldüğü Numune Hastanesi’nde devam ettirdikleri açlık grevi 217. gününde. Bugün Nuriye’yi hastanede ziyaret eden CHP Milletvekili Veli Ağbaba, ziyaretin ardından açıklama yaptı.

 

“Onlar boyun eğ dedikçe, eğmeyeceğim”

Ağbaba, Nuriye’nin “Benim burada tutulmam, gözaltına alınmam, tutuklanmam hukuksuz ama burada bulunmam tam anlamıyla hukuksuz çünkü ben hasta değil tutsağım. Hasta olmadığım halde beni burada zorla tutuyorlar” dediğini aktardı.

“Koşullar son derece bu anlamda kötü. Son gördüğümden bu yana yarı yarıya kilo kaybettiğini gördüm, çok zayıflamış” diyerek Nuriye’nin fiziksel durumuna ilişkin bilgi veren Ağbaba Nuriye’nin “Burada beni tutarak boyun ey diyorlar, boyun eğmeyeceğim. Burada en temel hakkımı savunuyorum, yaşam hakkımı savunuyorum, ekmeğimi istiyorum. Başka bir şey istemiyorum. Onlar boyun eğ dedikçe, eğmeyeceğim. 13 gün boyunca kendimi bir kafes hayvanı gibi hissettim. Orayı beğenmezken, buraya getirildim. Burası daha kötü, gün ışığı yok. İki gündür buradayım gece-gündüzü ayırt edemiyorum. Cezaevinde yatarken refakatçim vardı, arkadaşlarım yardımcı oluyordu banyo ve egzersizde. Şimdi koşullardan dolayı yürüyemiyorum, egzersiz yapamıyorum” dediğini aktardı.

 

Açıklamaya polis saldırısı: 4 gözaltı

Diğer yandan           Nuriye’nin durumuna dikkat çekmek için Numune Hastanesi’ne giden n HDP ve CHP milletvekilleri Adalet Bakanlığı’nın onayı olmadığı için Nuriye ile görüşemediler. Bunun üzerine burada açıklama yapmak isteyenlere polis saldırısı gerçekleşti. Vekilleri kitleden uzaklaştıran polis; Beyza Gülmen, Acun Karadağ, Celil Aslan, Perihan Pulat, Şükriye Ercan’ı darp ederek gözaltına aldı.

Saldırının ardından açıklama yapan vekiller “Sonuçta bir can var, bir yaşam var. Bu noktada 215 gün sonra nöropatisi gelişen bir kişinin yaşama tekrar döndürülmesi için çaba gösteriyoruz” diye tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu