Güncel

AÇLIK GREVLERİ | Leyla Güven 163’üncü güne ulaştı, hükümet gündem değiştirmeye çabalıyor

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in eylemi 163'üncü gününe ulaşırken hapishanelerde tutsakların, dünyanın ve ülkenin dört bir yanından devrimciler ve yurtseverlerin açlık grevleri eylemleri sürüyor. Açlık direnişle büyürken gündem değiştirmekle uğraşan hükümet, kör-sağır-dilsizi oynuyor

Tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevini sürdüren HDP vekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in eylemi 163’üncü gününe ulaştı. Aynı taleple Hewlêr’de açlık grevine başlayan HDP’li Nasır Yağız 150, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 124, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutuklular 125 gündür eylemde.

Açlık grevleri dalga dalga yayılırken açlıkla geçirilen 5 ayı geride bırakan HDP vekili Leyla Güven ve açlık grevi direnişçilerinin birçoğunun sağlık durumları kritik aşamayı geçmiş durumda. AKP, bir süredir seçim ve sarsıntıları ile gündemi meşgul ederken şimdi de çaresizce kamuoyunun gündemini başka konulara çekmeye çalışıyor. Ancak bu çabası, direnişin yayılmasına engel olamıyor.

Devrimci tutsaklar süresiz açlık grevinde

Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm hapishanelerde binlerce tutsağa yayılırken devrimci tutsaklar da talebi sahiplenerek dayanışma için süresiz açlık grevine başladılar.

TKP/ML dava tutsakları Hiyem Yolcu 20 Mart, Haydar Sönmez ise 1 Nisan’dan bu yana süresiz açlık grevinde. Açlık grevi eyleminde 31. gününe varan Yolcu’nun nabız atışlarında yavaşlama yaşandığı, tansiyonunda sorun olduğu belirtiliyor.

MLKP dava tutsakları Ali Haydar Saygılı, Hülya Gerçek, Muhabbet Kurt ve Aydın Akyüz 1 Mart’tan; Hatice Duman, Soner Çiçek ve Ercan Görtaş 10 Nisan’dan bu yana açlık grevini sürdürüyor. Bugün bir açıklama yapan ESP ve SKM de dışarıda da açlık grevi eylemine başlayacaklarını duyurdu.

DKP/BÖG davası tutsakları Mehmet Yozcu ve Efe Çatalbaş da 1 Mart’tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeler.

HDP’li vekiller ve tahliye olan tutsaklar eyleme devam ediyor

HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Amed İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor.

Erzincan T Tipi Hapishane’de açlık grevi eylemine 7 Ocak’ta başlayan Sedat Akın, tahliye edilmesi ardından eylemini Batman’daki evinde 103’üncü gününde sürdürüyor. Gurbet Ektiren, Bakırköy Hapishanesi’nde 15 Ocak’ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye olduğu 8 Mart’tan bu yana Mardin’in Derik ilçesindeki evinde; İhsan Sinmiş (55) 1 Mart’ta Silivri Hapishanesi’nde başladığı açlık grevini 11 Mart’ta tahliye olduktan sonra İstanbul Küçükçekmece’deki evinde; HDP binasında açlık grevine başlaması üzerine gözaltına alınıp tutuklanan İsmet Yıldız 29 Mart’ta, Sevican Yaşar 2 Nisan’da, Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise 5 Nisan’da tahliye edildikten sonra eylemi evinde sürdürüyor.

Tecride karşı direnişte 8 kişi yaşamını yitirdi

Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirmişti. Tecridi protesto etmek amacıyla Zülküf Gezen (33) 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishane’de, Ayten Beçet (24) 23 Mart’ta Gebze Kadın Hapishanesi’nde, Zehra Sağlam (23) 24 Mart’ta Oltu T Tipi Hapishane’de, Medya Çınar (24) 25 Mart’ta Mardin E Tipi Hapishane’de, Yonca Akici 9 Mart’ta Şakran Kadın Hapishanesi’nde, Siraç Yüksek, 2 Nisan’da Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishane’de, Mahsum Pamay ise 5 Nisan’da Elazığ 1 No’lu F Tipi Hapishane’de yaşamına son verdi. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu