Güncel

Açlık grevine 26 Aralık ve 5 Ocak’ta 12 cezaevi daha dahil oluyor

10 hapishane 42 tutuklunun İmralı tecridinin kaldırılması için 16 Aralık’ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladığını belirten Deniz Kaya, ikinci grupların 26 Aralık'ta 5 hapishanede, üçüncü grupların ise 5 Ocak günü 7 hapishanede eyleme dahil olacağını duyurdu.

H. Merkezi: Türkiye ve bölge hapishanede bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, 16 Aralık’tan itibaren başlatılan açlık süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 6’ncı gününe girdiğini belirtti.

Öcalan üzerindeki tecridin 3 yılı geride bıraktığını hatırlatan Kaya,Kürdistan halkı ve dünya kamuoyu Önder Apo ile ilgili tek bir haber alamamaktadır; bizler Önderliğimizin yaşayıp yaşamadığını, İmralı işkence sisteminde neler olup bittiğini bilmiyoruz. Önder Apo üzerinde 19 yıldır ağır bir işkence ve zulüm uygulanıyor. Türk devleti, bu tecrit ve işkence ile Önderliğimiz şahsında halkımızı teslim almak, kendisine köle yapmak ve ırkçı, sömürgeci sistemini devam ettirmek istiyor” diye kaydetti.

 Öcalan’ın özgürlüğü için PKK’li ve PAJK’lı tutuklular tarafından başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine ilişkin Kaya, “Türk devleti, AKP-Erdoğan rejimi bu güne kadar taleplerimize yanıt vermedi. Kürt halkına ve gerillaya operasyonlarla cevap verdi. Bu faşist ve soykırımcı politikaları hiçbir biçimde kabul etmeyeceğiz” dedi. Açlık grevi eylemine yeni grupların dahil olacağını duyuran Kaya, “42 arkadaşımız Gebze Kadın Kapalı Cezaevi, Patnos Cezaevi, Elazığ 1 No’lu F Tipi, Van F Tipi, Beşikdüzü Cezaevi, Bakırköy Cezaevi, Kandıra 1 No’lu F Tipi, Edirne F Tipi ile Diyarbakır D ile E Tipi cezaevlerinde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini 16 Aralık günü itibari ile başlatmıştır. Arkadaşlarımızın eylemi 6’ncı gününde kararlılıkla devam etmektedir.

Bütün arkadaşlarımızın büyük bir inanç, kararlılık ve sabırsızlıkla bir an önce eyleme katılmak ve Önderliğimizi özgürlüğü için bedenini açlığa yatırmak istediğinin farkındayız. Ancak belirlenen program çerçevesinde arkadaşlarımızın eylemlere katılmasını önemli görmekteyiz.

Bu kapsamda önümüzdeki günlerde gruplar halinde açlık grevi eylemine yeni cezaevlerinden arkadaşlarımız katılacaktır. Açlık grevi eylemine katılacak olan ikinci gruplar Silivri Cezaevi, Tekirdağ F1 Nolu Cezaevi, Şakran 2 Nolu Kadın Cezaevi, Ödemiş Cezaevi ve Kırıkkale cezaevlerinden oluşup,  bu cezaevlerindeki arkadaşlarımız 26 Aralık günü süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine dahil olacaklardır. Üçüncü gruplar Bandırma Cezaevi, Alanya Cezaevi, Kayseri Cezaevi, Tarsus Cezaevi, Tokat Cezaevi, Hilvan Cezaevi ve Siverek cezaevleri olup, bu cezaevlerindeki arkadaşlarımız 5 Ocak 2019 tarihinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine dahil olacaktır” ifadesini kullandı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu