Güncel

AÇIKLAMA | “Rojava Devrimi Tüm Dünya Halklarına Kutlu Olsun”

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) 10. yılına giren Rojava Devrimini "Rojava Devrimi Tüm Dünya Halklarına Kutlu Olsun" sözleriyle selamladı.

HBDH yaptığı açıklamaya, “10. yılına giren, Rojava’da inşa edilen halkçı, eşitlikçi, kadın özgürlükçü toplumsal yaşam Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünya halklarına kutlu olsun. Yakılan devrim ateşini harmanlayan, cephelerde faşist DAİŞ, El-Nusra çetelerine, işgalci Türk devletine karşı omuz omuza çarpışan, Rojava onur ve özgürlük savaşımında omuz omuza yer alan, faşizme karşı kanlarını birlikte akıtan ölümsüzlerimizi büyük bir sevgi, bağlılık ve minnetle anıyoruz.” sözleriyle başladı.

Yapılan açıklamada, Rojava’nın işgaline karşı her karış toprağının savunulması mücadelesinde yer alıp yaralarını bir onur nişanesi olarak taşıyan gaziler ve  yaralılar kutlanırken, “9 yıl önce Rojava Kürdistan topraklarında Kürt halkının öncülüğünde başlatılan halkçı, cins eşitlikçi, özgürlükçü toplumsal yaşam Süryani, Asuri, Arap, Türkmen halklarının sahiplenmesiyle Kuzey ve Doğu Suriye’ye yayıldı. Kobanê’de yakılan devrim ateşi kısa zamanda dünya halklarına umut olurken bölge gerici, faşist, kapitalist devletlerin korkusu haline geldi.

Rojava’da tohumu atılan eşitlikçi, özgürlükçü, yeni yaşam modeli ’devrimler çağı bitti’, ideolojik saldırganlığına karşı başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdi. Kadınların öncülüğünde inşa edilen yeni toplumsal yaşam modeli BASS rejiminin üzerinde yükseldiği erkek egemen ataerkil, cinsiyetçi zihniyeti yerle bir ederek cins özgürlükçü bir toplumsal yaşamın mümkün olduğunu gösterdi. Bu yanıyla kapitalist, ataerkil sistemlerin çarkını bozdu.” denildi.

Devrimin hala korunduğu vurgulanarak, “Rojava’da inşa edilen, büyük bedeller pahasına geliştirilen, büyütülen halkçı, cins özgürlükçü, eşitlikçi yaşam karşısında kapitalist, emperyalist burjuvalar yek vücut halde birleşmiş durumdalar.

Bu gerici, karşı devrimci ittifakı dağıtmak ancak birleşik devrimin ihtiyaçları zemininde ortak mücadeleyi büyütmekle mümkün olacaktır. Başta Kürdistan ve Ortadoğu halkları gelmek üzere tüm dünya ezilen halkları, “dayanışma halkların inceliğidir” sözünü pratikleştirmesi birleşik devrimin bir ihtiyacı, ölümsüzlerimizin bizden beklentisidir.

Rojava, Türkiye ve Kürdistan birleşik devrimimizin işaret fişeğidir. Faşist Türk burjuva devletinin, Kürt ulusunu inkar ve imha, işgal siyasetine, karşı devrimci, halk düşmanı karakterine vurulmuş çok önemli bir darbedir.

Rojava’yı korumak, yaşatmak ise Türkiye ve Kürdistan birleşik devrimimizin zafer yolunu aydınlatmak, faşist Türk burjuva devletine nihai öldürücü darbeyi örgütlemek anlamına gelir. Faşizme karşı mücadelenin, özgürlük ve onur bayrağının sembolü olan Kürdistan’ın Rojava’daki bu devrimci mevzisine yönelik her türlü saldırı karşısında hazır olacak, milis ve gerilla güçlerimizle, halklarımızın direnişiyle gereken cevabı vereceğiz. İşgale karşı birleşmek ve faşizmi yıkmak temel görevlerimizdendir.

Türkiye ve Kürdistan halklarımızı, kadınları, gençliği bu temelde göreve çağırıyoruz.

19 Temmuz 2012’de ilan edilen ve 9. yıldönümü kutlanan Rojava devrimimizi coşkuyla selamlıyoruz, yoldaş Rojava’ya omuz verme, siperdaş olma, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yaşadığı acıların, şehitlerimizin hesabını sorma sözümüzü yineliyoruz.” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu