Güncel

Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüş başvurusu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden başvuruda bulundu.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Raziye Öztürk, Rezan Sarıca, Faik Özgür Erol ve Cengiz Yürekli müvekkilleriyle görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda yeni bir başvuru yaptı.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı,  Abdullah Öcalan’ın 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı “Yol Haritası” gerekçesiyle 23 Eylül 2020’de 6 aylık avukat görüş yasağı getirmişti. Görüş yasağı 23 Mart’ta bitmesine rağmen avukatların yaptıkları başvurulara ne olumlu ne de olumsuz yanıt verilmiyor.
Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Newroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti.
22 yıldır İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Abdullah Öcalan, telefonla görüş hakkından ilk defa 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırılmıştı. Abdullah Öcalan’ın kendisine uygulanan tecrit politikası devam ederken, sosyal medyada yer alan kimi paylaşımlardan kaynaklı kamuoyunda kaygıların büyümesi üzerine geçtiğimiz 25 Mart günü kardeşi Abdullah Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan’la telefon görüşmesi yapabilmiş, ancak görüşme yarıda kesilmişti.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu