Güncel

Abdullah Öcalan’ın aile, avukat ve vasisinden görüş başvurusu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, avukatları ve vasisi görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Faik Özgür Erol, Cengiz Yürekli ve Raziye Öztürk müvekkilleriyle Pazartesi günü görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.
Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç, İmralı’daki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de avukatları aracılığıyla görüşme başvurusu yaptı.

Başvurulara cevap verilmiyor 

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan’ın 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı “Yol Haritası” gerekçesiyle 23 Eylül 2020’de 6 aylık avukat görüş yasağı getirmişti. Görüş yasağı 23 Mart’ta bitmesine rağmen avukatların yaptıkları başvurulara ne olumlu ne de olumsuz yanıt verilmiyor.
Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Newroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti.

Görüşme yarıda kesildi

22 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Abdullah Öcalan, telefonla görüş hakkından ilk defa 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırılmıştı.
Ağırlaşan tecrit altında tutulan PKK Lideri, sosyal medyada yer alan kimi iddialar nedeniyle kamuoyunda kaygıların büyümesi üzerine geçtiğimiz 25 Mart’ta kardeşi Mehmet Öcalan’la telefonda görüşmüş, fakat Mehmet Öcalan bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurmuştu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu