Güncel

AA YPG’nin Şehit Avesta mezarlığını toplu mezar olarak servis etti!

AA, YPG'lilerin defnedildiği Şehit Avesta mezarlığını 'YPG'nin infaz ettiği sivil mezarları' olarak haber yaptı

Anadolu Ajansı (AA) yalan habere doymuyor. Bu sefer de Efrîn’de YPG’li savaşçıların mezarlarının bulunduğu Şehit Avesta Mezarlığı’nı ‘YPG’nin infaz ettiği sivil mezarları’ olarak haber yaptılar.

TC ve ona bağlı çetelerin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları sırasında yaşamını yitiren YPG’li savaşçıların bulunduğu Avesta Mezarlığı’nda bulunan cenazeler çıkarıldı. Cenazelerin çıkarıldığı mezarlık, 14 Temmuz’da AA tarafından “Afrin’de 35 kişinin gömüldüğü toplu mezar bulundu” başlığıyla servis edildi. Haberde, “YPG/PKK, kontrol ettiği bölgelerde eli silah tutan herkesi saflarına katılmaya zorluyor, karşı çıkanları infaz ediyordu” ifadeleri kullanılarak, çıkarılan cenazelerin infaz edildiğini ileri sürüldü.

Bir sonraki gün 15 Temmuz’da “Afrin’de toplu mezardan çıkarılan ceset sayısının 61 olduğu açıklandı” başlıklı haberi servis eden AA, haberinde Efrîn Yerel Meclisi Başkanı Muhammed Şeyh Raşid’in “Cenazeler toplu bir şekilde gömülmüşler, poşetler içinde üst üste atılmıştı, toplu mezara koyup üzerlerini kapatmışlar” açıklamasına yer verdi.

Afrin İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü İbrahim Şêxo, Rudaw’a yaptığı açıklamada, mezarlığın Efrin Yerel Yönetim Meclisi’nin arkasında bir vatandaşa ait arazide bulunduğunu söyledi. Şêxo, “Bu mezar, Türk ordusu ile silahlı grupların saldırının başladığı dönemde açıldı. Halk o dönemde ölülerini mezarlıklara gömemediği için burada gömüyordu. Toplu mezar değil, halka ait bir mezar” diye belirtti.

Rudaw’ın güvenlik nedeniyle adını paylaşmadığı Efrînli bir kişi, TC’nin Efrîn’e yönelik saldırıları sırasında yoğun bombardımanlar nedeniyle cenazelerin bu mezarlıkta defnedildiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Efrînliler de söz konusu bölgenin 2018 yılında açılan “Şehit Avesta” Mezarlığı olduğunu belirtti.

Öte yandan mezarlıktan çıkarılan cenazelerin nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu