Güncel

“9 Ekim Komplosunu Parçalayalım”

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde 9 Ekim komplosunu ve Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için BDP İstanbul Gençlik Meclisi tarafından bir eylem gerçekleştirildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan yüzlerce insan “9 Ekim Komplosunu Parçalayalım, Önder Apo’yu Özgürleştirelim” yazılı pankartı açtı. ERNK, KCK ve BDP’nin flamalarının açıldığı eylemde sıklıkla “Biji serok Apo”,”PKK halktır, halk burada” ve ”Kürdistan faşizme mezar olacak ” sloganları atıldı. Polis barikatlarının önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklaması sırasında polisin sürekli saldırı hazırlığında olması dikkat çekti. Polisin tüm provokasyon girişimlerine rağmen BDP İstanbul Gençlik Meclisi adına Serbun Yurtsever bir basın açıklaması yapıtı. Açıklamada: “En son hepimizin de bildiği gibi 9 Ekim 1998’de Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’a düzenlenen uluslararası komplo ile Kürt Özgürlük Hareketi tamamen tasfiye edilmek istenmiştir. Fakat Kürt halk Önderi Sayın Öcalan’ın 16 yıldır bu komplo karşısında sergilediği direniş ve Kürt halkının muazzam mücadelesi ile beraber uluslararası komplo tamamen boşa çıkmıştır. Bugün Rojava’da yaşanan Devrim ve Rojava halkının Demokratik Özekliği inşa etmesi komplonun boşa çıktığının somut göstergesidir” denildi. Basın açıklaması sırasında bir grup faşist slogan atarak eyleme saldırma girişiminde bulundu. Ancak Kürt gençliği yapılmak istenen bu saldırıya izin vermedi, faşistleri döverek alandan uzaklaştırdı. Olay bittikten sonra kitle tekrardan Galatasaray Lisesi önüne toplanarak basın açıklamasına devam etti.

Açıklamanın ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yaptığı konuşmada:”AKP hükümeti bir monolog içerisinde. Kendi kendine konuşuyor. Bu diyalog süresinde müzakereye çevirme konusunda hiçbir yaklaşımı yok. Biz bu yaklaşımı nereden görüyoruz. Taksim Meydanı’nda görüyoruz, önümüze dikilen polisiyle panzeriyle görüyoruz. Demokrasi paketi hazırlanırken Türkiye Halklarını bir umudu vardı. Tıkanan süreci aşmak. Özelikle Kürt sorununun çözümünde silahların konuşmayacağı halkların kazanacağı yeni bir sürece ilerlemek için somut adım atılmalıdır. Hazırlanan bu paketten karşımıza karşımızda duran panzerler çıktı. Demokrasi bize değil Başbakan çıktı” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Eylemin son bulmasının ardından kitle topluca Tarlabaşı’na doğru yürüdü.

   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu