GüncelKültür&Sanat

8. Arjen Arî Şiir Yarışması’nı tutsak şair Welat Esen kazandı

Arjen Arî adına ailesi ve Sor Yayınları tarafından bu yıl 8. kez düzenlenen şiir yarışmasını Welat Esen kazandı. Onur ödülüne ise Kadir İnanır layık görüldü.

Modern Kürt edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan ve 30 Ekim 2012’de kanser sebebiyle hayata veda eden şair Arjen Arî adına ailesi ve Sor Yayınları tarafından bu yıl 8. kez düzenlenen şiir yarışmasının sonuçları açıklandı.

Şair Welat Esen, “Ev Rû, Ev Xerîbî” (Bu Yüz, Bu Yabancılık) isimli dosyasıyla ödüle layık görüldü. Onur ödülü ise bu yıl, sinema oyuncusu Kadir İnanır’a verilecek.

Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları tarafından ödüle ilişkin yapılan açıklamada Kürt Dil Bayramı kutlandı ve “Bu yarışmanın daha birçok güçlü kalemi Kürt edebiyatına kazandırmasını ve o gençlerle Kürt edebiyatının daha ilerilere taşınmasını umut ediyoruz” denildi.

Yarışmayı kazanan Welat Esen

Açıklamada, Evîn Şikakî, Îrfan Amîda, Mueyed Teyîb, Berken Bereh ve Necla Arî’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu iki dosyanın aynı oyu elde ettiği, bu nedenle ikinci aşamada puanlamaya geçildiği ve bu puanlama sonucunda en çok puanı alan dosya bu yıl ödüle layık görüldüğü aktarıldı.

Kazanan dosyanın Welat Esen’in kutlandığı açıklamada “Sınır tanımayan bu yaratıcılığının devam etmesini, kaleminin bir çiçek gibi hapishane duvarlarından fışkırarak edebiyatseverlere ulaşmasını; ödülün, yıllara dayanan sabrıyla beraber, Kürt şiiri alanında hep üretken olmasına katkıda bulunmasını umut ediyoruz” denildi.

Şiir ödülünün yanı sıra her yıl verilen onur ödülüne de bu yıl sinema oyuncusu Kadir İnanır layık görüldü.

Açıklamada İnanır için “Öyle bir duruma gelindi ki Türkiye’de insanlar serbestçe fikirlerini dile getirememekte, demokratik hak talebinde bulunamamaktadır. Baskı ve tahakküm giderek artıyor. Kürt halkına ve demokratik taleplerine saldırılar ağırlaşmakta. Bu şartlar altında sayın Kadir İnanır barıştan yana tavır almış, Kürt halkının demokratik taleplerini dile getirmiş ve Kürt sorununun çözümüne dair talepte bulunmuş, bu anlamda sözünü de sakınmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ödül töreninin formatına dair, “Eğer pandemi koşulları elverirse ödül töreni yüz yüze gerçekleştirilebilir, değilse online bir ödül töreni düzenlenecektir. Ödül töreni hakkında daha ileri bir tarihte kamuoyuna bilgi verilecektir” denildi.

Son olarak, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın-erkek şairleri önümüzdeki yıl devam edecek olan yarışmaya katılmaya, Kürt kurum ve kuruluşlarını da yarışmayı sahiplenmeye çağırıyoruz” çağrısı yapıldı.

Welat Esen kimdir?

Welat Esen, 1973 yılında Mardin’in Derik ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Derik’te tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı, ancak ikinci yılında politik faaliyetlerinden dolayı eğitimini yarıda bıraktı.

1996 yılında İzmir’de tutuklandı. Tam 26 yıldır tutsak; bir başka deyişle ömrünün yarısından fazlasını hapishanelerde geçirdi. Müebbet hapis cezası ile tutsak. Sırasıyla Buca, Konya, Sincan, Kırıkkale hapishanelerinde kalan Esen halen Bandırma Hapishanesi’nde.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu