Güncel

6 ay boyunca işkenceye maruz kalan Ayten Öztürk tahliye edilmedi

Lübnan'dan Türkiye'ye getirildikten sonra devletin kolluğu tarafından 6 ay boyunca işkence gören Ayten Öztür tahliye edilmedi

Lübnan’da gözaltına alındıktan sonra 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve bu sürede Ankara’da işkence gören Ayten Öztürk’ün yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Öztürk’ün, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada karar bekleniyordu.

Ancak mahkemeden erteleme kararı çıktı. Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 19 Mart’ta görülmesine karar verildi.

Mahkeme başkanı ve bir üyenin tutukluluk halinin devamı yönünde oy kullanırken bir diğer üye hakim sanığın tahliyesi yönünde oy kullandı.

6 ay işkence gördüğünü anlatmıştı

2008 yılında İstanbul’un Okmeydanı semtinde bir çocuk istismarcısının cezalandırılması iddiasıyla açılan davada ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen Öztürk, 2018 yılında Lübnan’da gözaltına alındıktan sonra TC kolluklarına teslim edilmiş ve 6 ay boyunca bilmediği bir yerde işkence görmüştü.

“İşkence izlerini ört bas etmek için cezaevinde tutuluyorum”

Gözaltına alındıktan sonra üstünde sahte pasaport bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Öztürk, şu anda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılandığı dosyaya ilişkin ifade vermiş ve serbest bırakılmıştı. Sahte pasaportla ilgili davanın birleştirilmesinin ardından serbest bırakıldığı istismarcıya yönelik cezalandırma dosyasından da tutuklanan Öztürk, bugün görülen duruşmadaki ifadesinde, şunları söyledi:

İddianamede ve mütalaada benim cezalandırmamı gerektirecek bir delil bulunmamaktadır. Mesut Pekgöz isimli sanık isim bile vermeden bir kadının varlığından bahsetmektedir. Burak isimli sanık da benim derneğe gidip geldiğimi söylemiştir. Ben zaten STK’lara gidip geldiğim için bu derneğe gitmiş olabilirim. Bu deliller benim böyle bir suçu işlediğimi göstermez. Kaçırılarak 6 ay gözaltında tutuldum. Uğradığım işkencenin soruşturması dahi yapılmadı. Ben cezaevinde tutulmamın sebebini işkence izlerini ört bas etmek olduğu kanaatindeyim. Ben ilk ifade verdiğimde serbest bırakılmıştım. O günden bu yana delil durumunda değişiklik olmamıştır. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum.

Öztürk’ün avukatı Seda Şaraldı ise duruşmada şunları söyledi:

https://twitter.com/halkinhukuk_/status/1366734092033736712

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu