Güncel

30 MART | Kızıldere anmasına polisten “kibar” engelleme: 1 kişi gözaltında!

Kızıldere anması için Galatasaray Lisesi önünde anma yapmak isteyenler “kibarca” engellendi. Çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA ile Galatasaray Lisesi’nin adeta ablukaya alındığı bu “kibar” engellemede bir kişi gözaltına alındı.

İstanbul: 78’liler Girişimi, ADAM-DER, EHP, EMEP, HDK, HDP, Karşı Sanat Çalışmaları, SYKP, YSGP tarafından Galatasaray Lisesi önünde düzenlenmek istenen Kızıldere anması polis tarafından “yasadışı” denilerek engellendi.

12.30’da düzenlenecek olan anma için çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA ile Galatasaray Lisesi’ni adeta ablukaya alan polis, alana anamdan kısa bir süre önce gelen 78’liler Girişimi İstanbul sözcüsü Yunus Bircan’ı gözaltına aldı.

 

“Açıklama yasadışı”!

Daha sonra alana gelen HDP ve HDK üyeleri polis engellemesiyle karşılaştı. Konuya ilişkin polis ile görüşme yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir’e, gözaltına ilişkin bilgi verilmezken polis tarafından “açıklama için gelen ekip alandan ayrıldı” denildi.

Daha sonra gözaltılara ilişkin bilgi sahibi olan Demir, polise neden bilgi vermediğini sorduğunda ise polis yanlış bir şey söylemediğini belirterek, “grubun alandan ayrıldığını” bir kez daha söyledi.

Demir ise gözaltına alınan Bircan’ın serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Bircan’ın Savcılığa bugün çıkarılacağını söyleyen polis “Lütfen siz de alandan ayrılın, biz de işlemlerimizi yapalım” diyerek “kibarca” eylemi yaptırmayacaklarını yineledi.

Demir ve HDP heyetine eylemin “yasadışı” olduğu iddiasıyla yasaklandığı söylendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu