Güncel

28. Yılında Sivas Şehitleri Konur Sokakta Anıldı

Ankara'da Kentte Madımak Katliamı'nın 28. yıl anması için kurumlar ortak etkinlik ve eylem örgütledi. 

Birleşik Mücadele Güçleri, HDP Ankara İl Örgütü, DAD Ankara İl Örgütü, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Birleşik Gençlik Meclisleri, Aka-Der, BDSP, Devrimci Anarşist Federasyon, TİP Ankara İl Örgütü,SYKP Ankara İl Örgütü, EHP, Kaldıraç, İHD Ankara Şube, Madımak Müze Komitesi ve 78’liler Girişimi’nin ortak örgütlediği Sivas Katliamı anması 2 Temmuz günü saat 14.00’da Mimarlar Odası’nda açılan sergi ile başladı. 4 saat süren sergi devam ederken ise müzik ve şiir dinletileri yapıldı.
Ardından saat 18.00’da ise Konur sokakta bir basın açıklaması yapıldı.
Geçtiğimiz haftalarda HDP İzmir İl Binasına yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi lanetlenen basın açıklamasında: “Bundan 28 yıl önce gerçekleştirilmiş Madımak Katliamı, devletin organize ettiği ve faşist tetikçi güruhun hayata geçirdiği bir katliamdır.
Yalnızca Alevilere değil, ezilen, ötekileştirilen her kesime yapılmış bir saldırıdır. 33 canımızı yakarak katleden devlet, o günden bugüne hala ezilen halklara saldırmaya devam etmektedir. Daha geçtiğimiz günlerde HDP İzmir İl Örgütü basılmış, yine faşist bir tetikçi tarafından Deniz Poyraz katledilmiştir. 2 Temmuz’dan önce ve 2 Temmuz’dan beri ezilen halkları hedef halan her katliam, aynı eller tarafından gerçekleştirilmektedir.
Tekçi, ötekileştirici bu zihniyetin getirisi olarak devam eden katliam politikaları ve gittikçe saldırganlaşan devlet, muhalif kesime hiçbir can güvenliği vermediği gibi ekonomik krizi de peşinden getirmiştir. Pandemi sürecinin de üstüne eklenmesiyle birlikte halk büyük bir yoksullukla karşı karşıya kalmıştır. Ancak yaşanılan bu yoksulluğa rağmen devlet, kendini koruma amacıyla baskı ve sindirme politikalarını sürdürmektedir.” denildi.
Hasta tutusakların tedavi haklarının engellenmesi, ekonomik kriz ve katliamlar tarihine de tek tek değinilen açıklama,
“Bugün 2 Temmuz katliamının üzerinden 28 yıl geçti, 2012 yılında Madımak ana davası zaman aşımına uğratılarak kapatılmıştır. Gelinen süreç firari üç katil yakalanmadığı için onlar üzerinden devam etmektedir. Üç katil Almanya’dadır ve adresleri bellidir. Ancak katliam sanığı olarak haklarında kırmızı bülten çıkartılmadığı için yakalanıp iade edilmemektedir.
Madımak katliamında katledilen 33 canımızdan birisi de Hollanda vatandaşı Carinna Cuanna’dır. Katliamdan bir gün sonra Carinna Cuanna’nın cenazesini alıp ülkesine götüren ailesi ve Hollanda devleti o günden bugüne ne davanın seyrini takip etmiş, ne mahkemeye katılmış, ne müşteki olmuştur. Madımak şehit aileleri yıllardır Hollanda devletini ve aileyi davaya sahip çıkmaya çağırmışlardır. Bu çabaları sonuç vermiş ve 20 Ocak 2021 tarihindeki Madımak duruşmasına elçilik kanalıyla gözlemci olarak katılıp sürece dahil olacaklarını bildirmişlerdir.
Bizler Aleviler, Kürtler, Sol, Anarşist, Sosyalist, Demokratik güçler; ezilen, ötekileştirilen ve yok sayılanlar olarak, bizlere yapılan bütün katliamların hesabını soralım. Devlet yaptığı tüm katliamlarla yüzleşmelidir. Yüzleşmek hakikatin ortaya çıkmasıdır. Gerçek suçluların adalet ve hakikat önünde hesap vermesidir.” sözleriyle sonlandırıldı.
Bason açıklaması sırasında, ” Sivası Unutma Unutturma”, “Sivasın Hesabı Sorulacak”, “Katil Devlet Hesap verecek” sloganları atıldı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu