Emek

28 Nisan, “İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilsin

Her yıl en az 2 bin işçi iş kazası sonucu yaşamını yitiriyor. İş kazalarının çoğu tespit edilmiyor. Mağdurlara ve ailelerine tazminat ödenmiyor. Sorumlular yargılanmıyor. Birçok ülkede “Yas Günü” olan 28 Nisan’ın adı Türkiye’de geçmiyor.

H. Merkezi: İstanbul Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu ile İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 28 Nisan’in “İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi talebiyle ortak bir açıklama yayımladı.

 

“Ölenleri an, yaşayanlar için mücadele et”

“Ölenleri An, Yaşayanlar İçin Mücadele Et” başlıklı açıklamada, Türkiye’de işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ne kadar kötü durumda olduğunu anlatmaya gerek olmadığı, Soma, Ermenek, Afşin-Elbistan, Şırnak, Torunlar, Esenyurt AVM iş cinayetlerinin dahi bu durumu göstermeye yettiği belirtildi.

Ülkemde tespit edilebildiği kadarıyla her yıl en az 2 bin işçiyi yasalarda “iş kazası” olarak tanımlanan, ani gelişen olaylar sonucunda kaybedildiğine dikkat çekilen açıklamada, Çok daha fazla işçi ise işyerlerindeki sağlıksız ortamlar ve çalışmalardan kaynaklanan ve gelişimi uzun zamana yayılan ‘meslek hastalıkları’, ‘işle ilgili hastalık’ olarak adlandırılan vakalarda kaybediyoruz. Bu vakaların çoğunluğu tespit edilmiyor. Mağdurlara ve ailelerine tazminat ödenmiyor. Sorumlular yargılanmıyor. Aynı çalışma ortamları ve yöntemleri devam ettiriliyor. Her yıl binlerce insan sağlığını ve yaşamını kaybetmeye devam ediyor” denildi

Sağlıksız ve güvensiz çalışmaya karşı mücadelenin yıllardır sürdüğü belirtilen açıklamada, 28 Nisan’ın Türkiye’de ”İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi istendi.

 

28 Nisan birçok ülkede “Yas Günü” olarak kabul edildi

28 Nisan, ilk olarak Kanada Kamu Çalışanları Sendikası tarafından “Yas Günü” ilan edilmişti. Sonraki yıllarda ise birçok ülkede “Yas Günü” olarak kabul edildi. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) da 2001 yılında 28 Nisan’ın “Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü” olarak kabul etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu