GüncelManşet

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası Çağırıyor: Normalleşmiyoruz!

H. Merkezi: “Normal” temasıyla düzenlenecek 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası, 28 Haziran Pazar günü 17.00’da İstiklal Caddesi’nde yapılacak geleneksel Onur Yürüyüşü ile sonlanacak.

23. İstanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Onur Haftası, 22 Haziran Pazartesi günü dolu dolu bir programla başlıyor. Hafta boyunca SALT Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi gibi mekanlarda paneller, atölyeler, film gösterimleri, performanslar, piknik ve partiler gerçekleşiyor.

Haftanın bu yılki teması ise; “Normal”. Onur Haftası ekibi “Normal’e uymayışımız ne fıtrattan, ne de hastalıktan. Normal değiliz! Kabul etmiyoruz! Ne yanlış, ne de yalnızız. Değişmez denilen normları da, normalleri de tanımıyoruz”diyor.

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası’nda neler var?

Hafta boyunca herkese açık ve ücretsiz gerçekleşen etkinlikler kapsamında paneller, atölyeler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, piknik, yerel LGBTİ örgütleri buluşması ve partiler düzenleniyor. Aktivistler, LGBTİ örgütleri temsilcileri, milletvekilleri, yurt içi konsoloslukların temsilcileri ve yurt dışından milletvekilleri ve aktivistler hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde konuşmacı olarak yer alacak.

LGBTİ bireyler ne tür sorunlarla karşılaşıyor?

26 Haziran Cuma 15.30’da SALT Galata’da gerçekleşecek “Türkiye’de LGBTİ Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları” panelinde, LGBTİ bireylerin sorunları üzerine SPoD ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu’nun ortaklığında yapılan 2014 tarihli araştırmanın sonuçları paylaşılacak.

Araştırmanın çarpıcı başlıkları şöyle:

•        Ayrımcılığa uğradığını belirten LGBTİ bireylerin yalnızca onda biri hukukî yollara başvuruyor.

•        LGBTİ bireylerin yaklaşık yüzde 56’sı yaşadıkları yerde açık kimlikleriyle güvende ve rahat hissedebilecekleri hiç bir sosyal alanın bulunmadığını söylüyorlar.

•        LGBTİ bireylerin yaklaşık yüzde 90’ı LGBTİ hakları hareketinin temel taleplerini sahipleniyor.

•        LGBTİ bireylerin yüzde 62’si kendi yaşlılıkları ile ilgili kendilerini güvende hissetmiyorlar.

Liseli LGBTİ’lerden hapisteki LGBTİ’lere gökkuşağının tüm renkleri panellerde

22 Haziran Pazartesi saat 14.30’da Maçka Parkı’nda yapılacak “Akran Zorbalığı” buluşmasında, ortaokul ve liseden LGBTİ’ler okulda LGBTİ olmayı ve akranlarından gördükleri baskıyla baş etme yollarını konuşacak.

23 Haziran Salı günü buluşacak Ruh Sağlığı çalışanları ve öğrencileri ise hem LGBTİ’lere yönelik önyargıları hem de “normal” ve “anormal” olmayı masaya yatıracak. Aynı gün gerçekleşecek “Lezbiyenler için Cinsel Sağlık” atölyesinde ise lezbiyen kadınlara yönelik mit’ler ve sık karşılaşılan sağlık sorunları ele alınacak. Hapisteki LGBTİ’lerin deneyimlerinin paylaşılacağı “Duvarın Ardındakiler” panele ise, bizzat hapiste zaman geçirmiş LGBTİ’ler katılacak.

300 20025 Haziran Perşembe günü programında ise “Normallik ve Sağlamlığın Eşiğinde Sakatlık” “Seks İşçiliği Özelinde LGBTİ Hakları ve Şiddet” konuşulacaklar arasında.

26 Haziran Cuma günü, Doğu Avrupa’da trans bireylere yönelik şiddet vakalarına ilişkin veriler, Sırbistan’dan ve Transgender Europe’dan katılımcılarla konuşulacak. Panelin ardından “Komşu Ülke Ermenistan’da LGBTİ Mücadelesi” Ermenistan LGBTİ örgütü Pink Ermenia’nın deneyimleriyle paylaşılacak.  ILGA-Avrupa’nın yıllık raporlarına göre LGBTİ bireylere yaşam alanı tanımada Avrupa’daki 49 ülke arasında Ermenistan sondan 3. olarak 46.sırada (Türkiye 44. sırada). Buna bağlı olarak birçok LGBTİ birey daha özgür olabilecekleri ülkelere göç ediyor.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde açık eşcinsel kimliğiyle belediye meclisinde de yer alan LGBTİ’ler, hem belediyeler ile yürüttükleri çalışmaları, hem de yerel yönetimlere ne ölçüde katıldıklarını “Yerel Yönetimler ve LGBTİ” panelinde konuşacak.

27 Haziran Cumartesi günü Maçka Parkı’nda gerçekleşecek piknikte ise hem işaret dili ve HIV atölyeleri yapılacak, hem de ertesi günkü yürüyüşün sloganları ve Twitter hashtag’i hep birlikte belirlenecek.

1404077847 oy2014 1 Onur Haftası Sergisi; Filmler, tiyatrolar ve performanslar da programda!

Bu yıl 2.si düzenlenen Onur Haftası sergisi “nerden nereye”, 22-30 Haziran tarihleri arasında  sergi galerileri mau mau ve Blok Artspace’te ziyaret edilebilecek.

“80’lerde Lubunya Olmak” tiyatro oyunu, bir trans erkeğin deneyimlerini anlattığı “Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim” gösterisi, yerleşik aşk olgusundan yola çıkan “seniseviyorum” performansı da hafta programında yer alıyor.

Pembe Hayat Kuir Fest film festivalinden iki film seçkisi ise 23 Haziran Salı ve 27 Haziran Cumartesi günü SALT Beyoğlu’nda izlenebilecek. 24 Haziran Çarşamba günü de Fransız Kültür Merkezi iki filmle ev sahipliği yapacak.

Homofobikler ve Transfobiklerin korkulu rüyası Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buluyor!

Bu sene 11. senesi olan Hormonlu Domates Ödülleri ile yılın en homofobik/ transfobik söylemlerini gene yapılan çağrı ile belirlenen adaylarla oylamaya sunularak seçilecek. 11. Hormonlu Domates Ödülleri 24 Haziran Çarşamba günü Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki özel gecede sahiplerini bulacak.

28 Haziran Pazar günü 17.00’da gerçekleşecek ve geçtiğimiz sene 70.000 insanın katıldığı,  bu sene de yeri göğü gökkuşağının sihriyle donatacak kitlesel 13. Onur Yürüyüşü ile hafta sonlanacak.

Her yıl gönüllü bir ekiple düzenlenen Onur Haftası Komisyonu, hem haftaya hem de yürüyüşe toplumun her kesiminden katılım için çağrı yapıyor “Sen yoksan çok eksiğiz” diyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu