Güncel

21 yıllık inkar

H.Merkezi: Cumartesi Anneleri cumartesi oturumlarının 548. Haftasında kayıplarının akıbetini sormaya devam ediyor. Kayıp yakınları bu haftaki eylemlerinde 21 yıldır gözaltına alındığı inkar edilen Kenan Bilgin’in akıbetini sordu. Birçok bilgiye ve belgeye sahip olunmasına karşın Kenan bilginin gözaltına alındığı reddeden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün incelenmesi gerektiğini belirttiler.

Eylemde ilk olarak gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuşma yaptı. Yıldız yaptığı konuşmada devletin seçim politikasının bir katliam politikası olduğunu ve AKP’nin 7 Haziran seçimlerinde 400 milletvekili talebine zam yaparak 500’e çıkardıuğını belirtti. Bunun soınucunun daha fazla saldırganlık olduğunu belirten Yıldız, “bizim için bayram sadece bayramdan ibaret. Aslında biz bayramı hiç yaşamadık, yaşamıyoruz da. Bizlere yaşatılan dünyamızı karartmak için dedi ve sitemkâr, acı ve hüzün dolu yazmış olduğu mektubunu paylaştı.

Yıldızn ardından Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl ve Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun’da konuşma yaparak tepkilerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından haftanın gözaltında kayıp hikayesi anlatıldı. Bu hafta katliamı dinlenen Kenan Bilgin’in 21 yıldır gözaltına alındığının inkar edildiği belirtildi. Eylemde konu hakkında dönemin savcılılarının Bilgin’in gözaltında kaybedildiğine dair bulgularının olduğuna dair ses kayıtları basına sunuldu. Ses kayıtlarının ardından Bilgin’in avukatı hukuki süreç hakkında bilgilendirme yaparak “bu zamana kadar tüm delillere rağmen inkar edilen gözaltında kaybın soruşturulmadığına dikkat çekti.

Avukatın ardından Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin “cellat cellatlığını yargılayamaz. Bugün bu sistem halen kanla besleniyor. Kanla beslenen bir devletten benim kardeşimin bulunması ile ilgili nasıl bir talebim olabilir” diye tepkisini dile getirdi.

Eylemde bu haftanın basında ise Kenan bilgin’in hikayesi anlatıldı.  Açıklamada Kenan Bilgin’in Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar’ın emrindeki TMŞ ekiplerince katledildiği belirtildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu