Güncel

“2020’de yaptıklarımız yeni yılda misliyle yapacaklarımızın işaretidir”

2020 yılında onlarca merkezde eylemler yapan HBDH, 2021 yılına girerken videolu açıklama yayınlayarak, "Politik askeri hamlemiz, hesap sorma ve birleşik mücadeleyi zafere taşıma iradesi olsun" vurgusu yaptı.

Devrimci seferberlik hamlesini sürdüren Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi, 2020 yılının son gününde videolu mesaj yayınladı.

Videoda “Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız” yazılı pankartın açıldı.

HBDH Yürütme Komitesi adına yapılan açıklamada, “2021’e, yeni bir savaşım yılına girerken geride işgalci-faşist politikaları darbeler almış, siyasi ve ekonomik krizi derinleşerek sürmüş, yönetme gücü ideolojik moral açıdan giderek zayıflamış bir düşman gerçeği bıraktık. Faşist Türk devleti, tüm saldırılarına rağmen politik askeri savaş irademizi kıramadı. Türkiye ve Kuzey Kürdistan halk hareketinin ve kadınların direnişi karşısında çaresizleşti. Korkuyla vahşi bir saldırganlığa girişti” diye belirtildi.

Faşist Türk devletinin geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi: “2020 yılındaki suç listeleri; kadın ve çocuk katliamları, taciz ve tecavüzleri, işkenceleri, asker, polis, çete saldırıları, sistematik gözaltı, tutuklama operasyonları, halk düşmanı yasaları, yalana dayalı medya yayınları, faşist mahkeme kararları, zindanlara yönelik saldırılar ve türlü özel savaş uygulamalarıyla dolu.

Güney Kürdistan’a, Şengal’e ve Rojava’ya yönelik işgal ve soykırım saldırıları, komşu ülkelere, Libya’dan Afrika’ya kadar genişleyen kirli savaş politikalarıyla halk düşmanlığında rekor seviyedeler.” denildi.

Açıklamada, Türk devletinin, ezilen halklara sahte reform paketleri ve yeni faşist uygulamalardan başka sunabileceği hiçbir şey olmadığı vurgulandı. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Faşist AKP-MHP iktidarı, zenginliklerinin koruyucusu bu kapitalist düzen, tüm kurumları ve şahıslarıyla hegemonyası gerileyen, yapısal olarak çürüyen taraf olarak yeni yılı karşılıyor. Halklarımız, kadınlar ve onların birleşik devrimci güçleri olarak bizler, gelişen ve özgürleşen taraf olarak, haklı olmanın onuruyla 2021 kavga yılına giriyoruz. Gelecek güzel günleri temsil ediyoruz.”

2020 yılı boyunca gerçekleştirdikleri eylemleri hatırlatan HBDH Yürütme Komitesi, “Bu savaşımda geride kalan süreçte, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da, yaygın yüzlerce milis eylemi ile farklı cephelerden etkili vuruş gücü olan kent kır gerilla eylemleri, öncü çıkış pratikleri gerçekleştirdik.

Faşist devletin çeşitli kurumları ve ona hizmet eden şahısları, askeri, siyasi, ekonomik noktaları, eylemlerimizin muhatabı oldular, cezalandırıldılar. Dağlar, ovalar, kentler, köyler, düşmana yönelik gerilla eylemlerimizin mekânı oldular. Operasyona gelen düşman askerlerini direniş ve saldırı taktikleriyle fedaice karşıladık, ağır kayıplar verdirdik. 2020 yılında yaptıklarımız, yeni yılda misliyle yapacaklarımızın işaretidir” diye belirtti.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:
“Bu süreçte, birleşik devrimimizin zaferine adanmış nice yol arkadaşlarımızı, direngen savaşçı ve komutanlarımızı ölümsüzlüğe uğurladık, Bedel ödetirken, bedel de verdiğimiz bu mücadelede, şehitlerimiz ve gazilerimizin nöbet yerlerini doldurmaya hazırız. Şehitlerimiz sınırsız ve fedai sıra neferlerimizin sembolleridir. Yolumuz Baranların, Atakanların, Delallerin, Ulaşların, Nubarların, Taylanların, Alperlerin, Yılmazların yoludur. Zafere ulaşana kadar durmayacağız.

“Faşist saldırganlığa sarılan şeflik rejimi, Türk egemen burjuva sınıfları bilsin ki, çok daha çetin ve iddialı olduğumuz bir yeni mücadele yılı, onları bekliyor. Korkularının ecele faydası olmayacaktır. Fakir, yoksul, ezilen halklarımızdan çaldıkları, gasp ettikleri emeğimizi, haklarımızı geri alacağız.

“‘Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız’ sloganıyla süren devrimci seferberlik hamlemiz, antifaşist, anti şovenist halk mücadelesine devrimci ateşiyle güç vermeye devam edecek. Bu ateşle faşist diktatörlüğü ve sermaye devletini yakacağız. Halklarımıza yaşattıkları tüm acıların, onurlu mücadelenin yolunu seçenlere uyguladıkları tüm zulümlerin hesabını soracağız. Kanla ve parayla saltanat kurdukları bu topraklar, onlara cehennem olacak.

“Emekçilerin üretken ve yaratıcı elleriyle, yepyeni bir devrimci-demokratik düzen kuracağız. İşçi sınıfımız, farklı ulus ve inançlardan halklarımız, kadınlar, ezilen cinsel kimlikler, doğa ve canlılar her türlü talan, sömürü ve işgalden kurtulacak. Eşit, adil, özgür bir toplumu hep birlikte inşa edeceğiz.”

HBDH Yürütme Komitesi, tüm ezilenlere devrimci seferberlik hamlesine katılma çağrısı yaptı ve “Süren devrimci seferberliğe, birliğimize, zafer yürüyüşümüze güç verin. Örgütlenin, mücadele bayrağını yükseltin. Nişanı devrime ve zafere ayarlı silahlarımızın doğrultusu nettir. Politik askeri hamlemiz, hesap sorma ve birleşik mücadeleyi zafere taşıma iradesi olsun” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu