GüncelManşet

2. Rojava Film Festivali açılış etkinliğiyle başladı

H.Merkezi: Rojava Film Komünü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Rojava Film Festivali Kuzey Suriye’nin Qamişlo Kantonu’nda gerçekleştirilen etkinlikle bugün başladı.

Kuzey Suriye’nin Qamişlo Kantonu’nda Rojava Film Komünü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Rojava Film Festivali’nin açılışına yüzlerce izleyici katıldı.

2. Rojava Film Festivali Rakka hamlesinde DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden yönetmen Mehmet Aksoy’a (Firaz Dağ) ve 13 Kasım 1960 yılında gerçekleştirilen Amude Sineması katliamında yaşamını yitirenlere atfedildi.

Mihemed Şexo Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış etkinliğinde saygı duruşu ile başladı.

Festivalin açılışında konuşan Rojava Film Komünü’nden Safinaz Evdıke, “Bugün Amude sinemasında gerçekleştirilen katliamın yıldönümü, aynı zamanda Kürt halkının tarihinde bu ve benzeri katliamlar çok fazla. Dün Rojhilat ve Başur’da meydana gelen depremde yaşamını yitiren halkımıza başsağlığı diliyoruz ve acılarını paylaştığımızı ifade ediyoruz” dedi.

“Amude Sineması katliamı Rojava halkının yüreğinde yaradır”

Gerçekleştirilen film festivaliyle Rojava halkına verdikleri sözü yerine getirmeye çalıştıklarını kaydeden Evdıke, “Biz ilk olarak geçen sene bu festivalin başlangıcını yapmıştık ve o günden bu güne heyecanımız devam ediyor” diye konuştu.

Cizire Bölgesi TEV-ÇAND Eşbaşkanı Berivan Xalıd ise “Bu festivalde emeği geçen bütün katılımcıları selamlıyoruz. Bugün Rojava ve Amude halkı için önemli ve tarihi bir gün. Bundan 57 yıl önce 283 çocuk Amude Sineması’nda dönemin iktidarı ve işbirlikçileri tarafından katledildi. Amude Sineması katliamı Rojava halkının yüreğinde yaradır. Halen katliamı kimlerin nasıl yaptığı ortaya çıkartılmamıştır. Biz Amude Sineması’nda katledilen çocukların çığlığını bugün bu festivalle devrim sinemasına taşıyoruz” dedi.

Bu yılki film festivalinin Rakka’da şehit düşen yönetmen Firaz Dağ’a da atfedildiğini belirten Xalıd, “Firaz Dağ ve hepimize yol gösteren Halil Dağ’ın yolundan giden ve bu film festivalini Rojava halklarına kazandıran Film Komünü’ne teşekkür ediyoruz ve onları kutluyoruz” diye kaydetti.

PKK lideri Öcalan’ya yönelik tecridine tepki

festival rojova fotoPKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride de değinen Asya Abdullah, “Demokratik ulus projesinin sahibi ve özgür, eşit yaşamın savunucusu bugün Türkiye zindanlarında eşi benzeri olmayan bir tecrit ile karşı karşıya. Bu tecride karşı da gerek sinema alanından gerekse de kültür alanından bir cevap olunmalıdır. Bugün Rojava devrimi ile onlarca kitap yazıldı ama bizim eksik kaldığımız alan sinema alanıydı ve bunun giderilmesi içinde bütün kurumlarımız ile birlikte mücadele edeceğiz ve kendi sinema projelerimiz ile Rojava devrimini dünyaya duyurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2. Rojava Film Festivali açılış etkinliği, Şero Hinde’nin ilk kez festival kapsamında izleyiciyle buluşan “Darê bi Tene” filminin gösterimi ile sona erdi.

 Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclis Eşbaşkanı Hediye Yusif, TEV-DEM Koordinasyon üyesi Asya Abdullah, Cizire Bölgesi Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rezzan Gülo, Cizire Bölgesi İçişleri Konseyi Eşbaşkanı Abdulkerim Saruhan, Cizire Bölgesi yöneticileri, Şehit Aileleri Meclisi, SYPG, PYD, Aydınlar Birliği, YRA, Süryani, Arap halkı temsilcileri, YPG, YPJ savaşçıları ve gazileri katıldı.

Amude Sineması katliamına dair

13 Kasım 1960 yılında Suriye Kürd çocuklarını, Mısır Devleti’nde çekilen “Cerîmet nisif el-Leyl (“Cerîmeya nîvê şevê”)” isimli filmi bedava izlemek için Sinema’ya davet eder.

200 kişilik salona 500’e yakın Kürd çocuğunu alır. Suriye’li askerler çocukların tamamı içeri girdikten sonra kapıyı kapatıp Sinema’yı ateşe verir. Çocuklar yangını görünce hemen kapıya doğru koşarlar ama kapı dışarıdan kilitlenmişti, feryatları arşa yükselir, Yangını gören Mihemedê Seîd Axa’nın kızkardeşi Dilşa, Mihemedê Seîd Axa’ya haber vermek için çarşının yolunu tutar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu