Emek

#1Mayıs2019 | Dersim: Emek karşıtı, sermaye yanlısı politikalara hayır!

Dersim'de 1 Mayıs'a damgasını vuran temel gündem, krizin yarattığı tablo ile Leyla Güvenle birlikte 7 bini aşkın tutsağın sürdürdüğü açlık grevi oldu.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, KESK ve DİSK  gibi emek örgütleri ile HDP, ESP, SMF gibi devrimci ve ilerici güçlerin katılımıyla Seyit Rıza Meydanı’ndaki mitingle kutlandı.

Miting öncesi Sanat Sokağı’nda toplanan kitle buradan Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.  Yürüyüş boyunca coşku hakim olurken sık sık ‘Biji yek Gulan, yaşasın 1 Mayıs, KHK’ler gidecek biz kalacağız, Leyla Güven onurumuzdur, biji berxwedana zindana, iş, ekmek, özgürlük, faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı.

KESK Dersim şubeleri “Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız” pankartıyla alanda yerini alırken DİSK ise “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir dokunamazsınız” pankartıyla alandaydı.

DİSK Gıda-İş sendikası da “İnsanca çalışmak ve yaşamak için birleşelim” pankartıyla mitinge katıldı.

Tertip komitesi adına konuşan SES Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, “Markette, pazarda, sandıkta iliklerimize kadar hissettiğimiz bir kriz süreci yaşıyoruz” diyerek “Kriz soframızdaki ekmeği daha da küçültmekle kalmayıp gelecek kaygımızı artırıyor. Kıdem tazminatı ve zorunlu BES uygulaması emekçilerin maaşlarından kesinti anlamına gelen bir uygulama. Bu yine emekçilere dönük bir saldırıdır. Buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Solmaz’ın ardından konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek ise “KHK’ler iptal edilsin, güvencesiz istihdama son verilsin, kamusal emeklilik ve sosyal güvenlik hakkımızın önündeki engeller kaldırılsın, zorunlu BES uygulamasından vazgeçilsin, EYT’lilerin mağduriyeti giderilsin” sözleriyle taleplerini sıraladı. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu