Güncel

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali çevrimiçi olarak başlıyor. 1-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, 38 filme ev sahipliği yapacak.

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF) başlıyor. 1-9 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi olarak 38 filmi izleyicilerle buluşturacak olan festivalin “Festivale Doğru” bölümündeki etkinlik ve gösterimleri ise bu ay gerçekleşecek.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların, gençlerin mücadelesini anlatacak. Festival, yaşanılan haksızlık ve adaletsizlikler “Hangi Kadraja Sığar” diye soracak.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenecek olan festival, bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan “Festivale Doğru” bölümünde, izleyicileri diğer Uluslararası İşçi Filmleri Festivalleri ile buluşturacak. “Festivale Doğru” bölümünde yer alan üç kısa film de Türkiye’de ilk gösterimini yapacak.

“Festivale Doğru” etkinlikleri kapsamında 17 ve 24 Nisan tarihlerinde iki söyleşi düzenlenecek. 17 Nisan Cumartesi günü, gösterim öncesi gerçekleşecek canlı söyleşide Nordic Labour Film Festival’inden Susanne Ovelius ve söyleşinin ardından gösterilecek filmlerin yönetmeni Astrid Askberger yer alacak. Söyleşi sonrası Askberger’ın “Ben de oradayım” (Jag var också med) ve “Duvar” (Väggen) filmlerinin gösterimi yapılacak. İspanya Bask LAN Film Festival’inden Itxaso Díaz’ın konuk olacağı söyleşi ise 24 Nisan Cumartesi günü gösterim öncesi gerçekleşecek. Söyleşinin ardından “Deniz Kadınları” (Mujeres de la mar) adlı film izleyiciyle buluşacak.

Sunuculuğunu Yeliz Kuvancı’nın üstleneceği festival açılış gecesi 1 Mayıs 2021’de saat 20.00’de çevrimiçi olarak düzenlenecek ve festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Program İspanyol yapımı “Sınırımız Gökyüzü” (El Cielo Es Nuestro Techo) adlı belgesel filmin gösterimiyle son bulacak.

Festival programında Türkiye’de ilk defa gösterilecek 11 film yer alıyor. Festival kapsamında ayrıca Emin Alper’in “Kız Kardeşler” ve Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler” filmleri de festival kapsamında izleyicilerle yeniden buluşacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu