GüncelManşet

10 Ekim davası 6’ıncı grup ilk duruşmasında polislerden çelişkili ifadeler

H. merkezi: 10 Ekim 2015’te “Savaşa inat barış hemen şimdi, barış emek ve demokrasi” mitinginde gerçekleşen katliama ilişkin davanın 6. grup duruşması Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Salona tanık olarak dinlenilmek üzere polisler getirildi. Tanık polislerin ifadesi duruşmaya damga vurdu. Sanık Suphi Alpfidan’ın teşhis ettiği tanık polis Beyazıt Bestami Duman hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi.

Duruşmaya, Türkiye’nin dört bir yanından kayıp aileleri, katliamda yaralananlar, SYKP, EMEP, KESK, CHP milletvekilleri ile HDP Milletvekili Mehmet Ali Aslan izleyici olarak katıldı.

 

“İstihbaratta çalıştım”

Bir sanık avukatı ve çok sayıda mağdur avukatının katıldığı duruşmada salonu polis ve askerin silahlarıyla abluka altına alındı.

Sanık Suphi Alpfidan’ın “DAİŞ hakkında kendilerine bilgi taşıyordum” dediği polisler Tahir Sarıışık ve Beyazıt Bestami Duman duruşmaya getirildi. Beyanları alınan Tahir Sarıışık, “Daha önce hiç terörle mücadelede çalışmadım, istihbarat şubede çalıştım” dedi. Suphi Alpfidan’ı tanımadığını söyleyen Sarıışık, “Kendisini daha önce hiç görmedim mahkemeye çağırıldığımı da bilmiyordum” şeklinde konuştu.

 

Polisler takma isim kullanmış

Sanık Suphi Alpfidan da Sarıışık’ı ilk defa gördüğünü söyledi. Sanık Alpfidan’ın avukatı Deniz Akın’ın sorularını yanıtlayan Sarıışık, öldürülen polis memuru Hüseyin Gümüş’ü tanıdığını belirtti. Sarıışık, istihbarat şubede “Ertuğrul” takma ismini kullandığını kabul etti.

 

Hüseyin Gümüş evde öldürülmüş

Avukatların sorularını yanıtlayan Sarıışık, IŞİD davalarına bakmadığını söyledi. Mahkeme salonundaki sanıkları tanımadığını dile getiren Sarıışık, “Polis Beyazıt Bestami Duman’ı tanımam” dedi. Hüseyin Gümüş’ün evde vurulduğunu duyduğunu söyleyen Sarıışık’a “Peki, basına neden sokakta öldürüldü diye yansıdı” sorusuna cevap veremedi.

Alpfidan’ın bilgi taşıdığını iddia ettiği polis memuru Hüseyin Gümüş, şüpheli bir şekilde öldürülmüştü.

 

Alpfidan polisi yalanlıyor

Daha sonra dönemin Ankara Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Beyazıt Bestami Duman’ın ifadesine geçildi. Tanık Duman da, sanık Suphi Alpfidan’ı tanımadığını iddia etti. Ancak sanık Alpfidan, Duman’ı tanıdığını kendisine Halil İbrahim Durgun hakkında bilgi verdiğini söyledi. Duman, 15 senedir Antep’te görev yaptığını ve Antep halkının kendisini tanıdığını ifade etti.

 

“Bu polise bilgi verdim”

Sanık Suphi Alpfidan ifadesinde, “Nasıl bir tiyatronun içindeyim bilmiyorum. Ben tanıyorum bu polisi gidip kendisine bilgi verdim. Emniyetteki kamera kayıtları çıkarılsın, benim görüştüğüm görülecektir. Karakolun çoğu beni tanır, tanık da beni çok iyi tanır. İşyerimi de bilir, ama neden tanımazlıktan geliyorlar, bilmiyorum. Kimi korumaya çalışıyorlar bilmiyorum” diye konuştu.

 

“Mahkemeye çağırıldığımı google’dan öğrendim”

Adını Google’a yazarken mahkemede adının geçtiğini öğrendiğini iddia eden Duman, “Ben Tahir Sarıışık’ı tanırım, kendisi bizim üst birimde çalışır” dedi. Sarıışık’ın kendisini tanımadığının sorulması üzerine Duman, “Bilemem ben onu tanırım, yan odamızdadır, zaten o da beni tanır” dedi.

 

Basına yanlış bilgi verilmiş

Hüseyin Gümüş’ün öldürülmesi olayını bildiğini söyleyen Duman, “Hüseyin evde öldürüldü” dedi. Basına “Sokakta öldürüldü” diye bilgi verildiğinin hatırlatılması üzerine Duman, “Bilemiyorum, ben evde şehit edilmiş diye biliyorum” diye belirtti. Mehmet Kadir Cebael’in bitişik atışla öldürülmesinin sorulması üzerine Duman, “Demek ki yakın mesafede çatışma olmuş” diye cevap verdi.

 

“Kimin ÖSO kimin DAİŞ olduğunu anlayamıyorduk”

Duman’a sorulan “Antep’te DAİŞ militanları hastanelerde ameliyat edilmiş siz de gidip hastane önünde fotoğraf çekmişsiniz ancak bu kişiler daha sonra tekrar sınıra bırakılmış. Neden gözaltına almadınız” sorusuna Duman, “Kimin DAİŞ kimin ÖSO olduğunu anlayamıyorduk” diye cevap verdi.

 

Duman hakkında suç duyuru

Daha sonra söz alan Avukat Ahmet Özdel tanık Beyazıt Bestami Duman hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Mahkemede müşteki avukatlarından Murat Kemal Gündüz’ün sanıkların masum olmadığı yönündeki beyanı üzerine sanıklar “Bize masum değil, diyor bunu diyemez” diyerek salonda gerginliğe neden oldu. Sanıklardan Resul Demir dışarı mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı.

Avukat Murat Kemal Gündüz’ün ardından, Avukat Senem Doğanoğlu beyanda bulundu. Doğanoğlu delillerin kaçırıldığını, bilinçli olarak mahkeme müzekkerelerine yanıt verilmediğini belirtti. Dosyanın en önemli sanıklarından Hacı Ali Durmaz’ın otopsi raporlarının şüpheli olduğunu belirten Doğanoğlu, Durmaz’ın kendi patlattığı için parmaklarının kopmuş olduğunu fakat raporda parmak izlerinin alınmış olduğunun altını çizerek, şahsın infaz edilip edilmediğinin bilinmediğini vurguladı. Doğanoğlu, bu konuya dair suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Avukatların beyanlarından sonrasında 6. grup duruşmalarının birinci günü son buldu. Duruşma yarın (23 Kasım) saat 10.00’da devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu